Bilgi Merkezi

10 ay boyunca 3.972 TL maaş! işte başvuru şartları

İşten çıkartılan veya haklı sebeplerle işten istifa eden kişilerin en büyük gelir kaynaklarından birisi işsizlik maaşıdır.İş haddinin feshinden en geç 30 gün içinde  İŞKUR'a başvuruda bulunan kişiler 10 ayda 3.972 TL maaş almaya hak kazanıyor.Başvuruda bulunabilmek için bazı şartları taşımak gerekiyor.İşte detaylar.

İşten çıkartılan veya haklı sebeplerle işten istifa eden kişilerin en büyük gelir kaynaklarından birisi işsizlik maaşıdır.İş haddinin feshinden en geç 30 gün içinde  İŞKUR’a başvuruda bulunan kişiler 10 ayda 3.972 TL maaş almaya hak kazanıyor.Başvuruda bulunabilmek için bazı şartları taşımak gerekiyor.İşte detaylar.

Sosyal güvenlik politikaları kapsamında işsiz kalan vatandaşalrın yeni iş bulana kadar temel ihtiyaçlarını karşılaması için yürürlüğe konulan işsizlik maaşı uygulaması birçok kişinin imdadına yetişiyor. Mevcut işini kaybeden vatandaşlar 10 ayda 3.972 TL maaş alabiliyor. İstifa edenler de işsizlik maaşı almaya hak kazanabiliyor. Hak kazanmak için 30 günlük başvuru süresini kaçırmamak gerekiyor.

Haklı nedenle işten istifa edenlerde işsizlik maaşı alabiliyor

İşsizlik maaşını almak için en önemli şart, işçinin işveren tarafından işten çıkarılmasıdır. Ancak kişi haksızlığa uğradığını ispatlayabilirse işsizlik maaşı almaya hak kazanabiliyor.

İşsizlik maaşı süresinin belirlenmesinde son 3 yılda çalışılan süre dikkate alınıyor.Eğer kişi son 3 yılda 600 gün sigortalı çalışmışsa 180, 900 gün çalışmışsa 240, 1080 gün çalışmışsa 300 gün süre ile işsizlik maaşı almaya hak kazanıyor.

Ödemeler ptt’den yapılıyor

İşsizlik ödemeleri her ayın 5’inde ödeniyor. Kimlik ile birlikte PTT’den alınabiliyor.Aynı zamanda kendi adına açılmış olan bir banka hesabının IBAN numarasını İŞKUR’a bildirenlerin ödemeleri banka hesaplarına yatırılıyor.

Başvuru şartları

İşsizlik maaşına başvuruda bulunmak isteyen kişilerin ilk olarak kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmalı veya haklı bir nedenle işten ayrıldığını belgelemelidir

İkinci olarak hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

Son olarak hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak.

Nasıl başvuru yapılır?

İşsizlik ödeneğine başvuruda bulunmak isteyen kişiler hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Aynı zamanda e-devlet üzerinden de başvuruda bulunulabilir.Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu