Bilgi MerkeziDöviz & BorsaGündem
Trend

1990 yılından beridir yükseliş devam ediyor

Emtia fiyatlarındaki 1990 yılından beridir görülen yükseliş trendi devam ediyor. Emtia fiyatları güçlü duruşunu koruyor. Petrol, alüminyum, bakır ve tahıllarda yeni zirveler test edilebilir.

Tüm dünya 2019 yılında Çin’de başlayarak tüm dünya’yı etkisi altına alan Corona virüs pandemisinin etkilerini atlatamamışken Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri operasyonlarıyla bir kez daha sarsıldı.Savaşla beraber emtia ve küresel hisse senedi piyasaları altüst oldu.Rusya ile Ukrayna arasındaki başlayan savaş sonrası artan risklerle sonrası emtia fiyatlarındaki volatilite armaya başladı.Petrolün varili fiyatı 130 doları aştı, alüminyum ise rekor seviyeye çıktı.Tahıl fiyatları son yılların en yüksek seviyesinde seyrediyor.

Rusya Ukrayna savaşı enflasyonu hızlaandıracak

Tüm dünya yüksek enflasyon oranlarıyla boğuşuyor.ABD de son 40 yılın en yüksek seviyesi görüldü.Avrupa ve Türkiye’de de benzer durumlar mevcut.Dünyadaki en önemli bir petrol, doğal gaz, kömür, alüminyum ve buğday tedarikçisi olan Rusya ile aynı zamanda önemli bir buğday ve yağlı tohum ihracatçısı olan Ukrayna arasındaki savaş enflasyonu hızlandırabileceği, tedarik zincirlerini daha da bozabileceği  endişeleri fiyat artışlarının nisan-haziran döneminde devam etmesi bekleniyor.

Petrolde yeni zirveler test edilebilir

Brent petrol fiyatı geçen hafta Rusya ile Ukrayna aralındaki barış umutlarıyla beraber neredeyse yüzde 10 değer kaybederek 105 dolar/varil seviyesinden işlem gördü. ABD Başkanı Joe Biden ABD’de son yılların en yüksek enflasyon oranları görülmesi üzerine açıkladığı enflasyonla mücadele paketi ile mayıs ayından başlayarak altı ay boyunca günde 1 milyon varil serbest bırakacağını açıklamasının ardından petrol fiyatlarındaki düşüş daha da derinleşti.

Analistler 7 Mart’ta test edilen 139.13 dolar seviyesini yeniden test edilebileceğini belirtiyor.Teknik analistler 97.26 ve 101.20 destek seviyelerinin iyi çalıştığını buraların üzerinde yükselişin devam edebileceğini belirtiyor.

Alüminyum

Alüminyum, Rusya Ukrayna savaşından sonra ardından arz kesintileri ve artan üretim maliyetleri nedeniyle mart ayında ulaşılan 3.966 dolar seviyelerinde işlem Londra Metal Borsası’nda (The London Metal Exchange) fiyatlar 1988’den bu yana en büyük üç aylık kazancını takiben ton başına 3.600 dolar civarında. Rusya-Ukrayna gerilimi sonrası azalan stoklar nedeniyle ortaya çıkan arz riski fiyatları desteklemeye devam edecek gibi görünüyor.

Bakır

Bakır fiyatları yılın ilk çeyreğinde, Ukrayna savaşının etkisine ile yüzde 6 değer kazanarak 10.371 dolar seviyesine geldi. Çin’de imalatın zayıflamasına bağlı olarak 2021’de bakır üretiminin yüzde 2.3 artması fiyatları bir miktar baskı altına aldı.Bakırda 10.715 dolar aşılırsa 11.700 dolar seviyelerinin test edilmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu