Döviz & BorsaEkonomiGündem
Trend

2008 finansal krizinin kahini Michael Burry’den uyarı! Borsalar çökecek mi?

2008 finansal krizini tahmin etmesinin ardında 2008 kahini olarak bilinen Michael Burry’den uyarı! Borsalar çökecek mi?

2008 yılında ABD’de başlayıp tüm dünyayı saran mortgage krizini tahmin etmesiyle tanınan Michael Burry’den küresel piyasalar için çarpıcı bir iddia geldi. Burry, küresel ekonomi ile ilgili, “Bir uçak kazasını izlemeye benziyor” açıklamasında bulundu. Bu açıklamanın ardından herkesi borsalar çökecek mi korkusu sardı.

The Big Short (Büyük Açık)

2008 finansal krizini tahmin eden Michael Burry asıl ününü The Big Short (Büyük Açık) filmiyle kazandı. Michael Burry’nin 2008 finansal krizini tahmin etmesi ve yaptığı açığa satışla milyarlarda dolar kazanması konu alan film kısa zamanda izlenme rekorları kırdı.

Açıklaması endişe yarattı

Michael Burry’nin açıklaması tekrar endişe yarattı. Burry, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “2008’de dediğim gibi, bir uçak kazasını izlemeye benziyor. Acıtıyor, eğlenceli değil ve gülmüyorum” yorumunda bulundu.

Burry’nin bu açıklaması endişe yarattı. Birçok kişi yeni bir finansal kriz mi geliyor yolunda bulundu. Burry, daha sonra ise bu paylaşımını sildi.

MİCHAEL BURRY kimdir?

Amerikalı yatırımcı, hedge fon yöneticisi olan Michael James Burry, 2000’den 2008’e kadar yönettiği hedge fonu Scion Capital’i kurdu. 2007 ve 2010 yılları arasında meydana gelen yüksek faizli ipotek (mortgage) krizini tahmin eden ve bundan kâr eden ilk yatırımcılar arasında bulunuyor

Burry, bu tahminin ardından 2008 kahini olarak anılmaya başlandı ve The Big Short adıyla bir film ve kitaba da konu oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu