2019 Salma Tavukçuluk Kredisi Başvurusu ve Şartları

Salma tavukçuluk, yumurta tavukçuluğu veya et piliç beslemek için tavuk çiftliği kurmak isteyen vatandaşlara özel bankalar, Tarım Kredi Kooperatifi ve Tarım Orman Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri 30 Bin TL değerinde geri ödemesiz bir şekilde kredi imkânı vermektedir. Tavuk çiftlği kredisi imkânlarından yararlanmak isteyen vatandaşlar krediye başvuru için belirli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Tavuk Çiftliği Kredisi Alma Yolları

Tavuk çiftliği kurmak için sunulan kredi imkânlarından yararlanmak isteyen vatandaşlar Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlüğü tarafından verilen devlet desteğine ve bankalar tarafından verilen tavuk çiftliği kredisine başvuruda bulunabilmektedir. Vatandaşlar bankalardan tavuk çiftliği kredisi almak için 5 ile 10 Bin TL değerinde miktar belirleyerek maaş bordroları ile beraber başvuru yapmak istedikleri bankanın en yakın şubesine giderek tavuk çiftliği kredisini alabilmektedir. Bunun dışında vatandaşların kendilerine ait taşınırları var ise mallarını ipotek ettirip kendilerine ait olan malın eksper değerinin %50’si kadar tavuk çiftliği kredisi alabilme imkanına sahip olmaktadır.

Tavuk Çiftliği Kredisi İçin İstenen Şartlar

Tavuk çiftliği kurmak isteyen vatandaşlara sunulan kredi fırsatlarından yararlanmak için vatandaşların belli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Vatandaşların tavuk çiftliği kredisini alabilmeleri için aşağıda belirtilen şartları yerine getirmeleri gerekmektedir:

 • Yumurta tavuk yetiştiriciliğinde 7500 adet,
 • Bıldırcın kaz ve ördek yetiştiriciliğinde 2500 adet,
 • Etlik piliç yetiştiriciliğinde 10.000 adet ,
 • Devekuşu yetiştiriciliğinde ise 50 adet ve üzerinde vatandaşların kuracakları tavuk çiftliklerinde hayvan yetiştirmeleri şartı aranmaktadır.

Ayrıca tavuk çiftliği kurmak isteyen vatandaşlar 30 Bin TL değerinde tavuk çiftliği kredisinden yararlanabilmeleri için en az 3 yıl boyunca kuracakları tavuk çiftliklerinin aktif bir şekilde faaliyet göstermeleri gerekmektedir.

Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği

Kanatlı hayvan olarak hindi, ördek ve kaz yetiştiriciliği yapmak isteyen vatandaşlara %75 oranında geri ödemesiz tavuk çiftliği kredisi verilebilmektedir. Bu krediden yararlanmak isteyen vatandaşlar kuracak tavuk çiftliklerinde;

 • Kaz yetiştiriciliği için 500 adet,
 • Hindi ve ördek yetiştiriciliği için en az 1000 adet hayvan beslemeleri şartı ortaya koyulmaktadır.

Yukarıda belirtilen şartları yerine getiren vatandaşlar 30 Bin TL değerinde tavuk çiftliği kredisini alabilmek için internet üzerinden online bir şekilde ön başvuru yapabilme hakkını elde edebilmektedir. Ön başvuru işlemi yapıldıktan sonra gereken tavuk çiftliği kredisi sözleşmeleri imzalanarak istenilen kredi kolay bir şekilde alınabilmektedir.

Aşağıda tavuk çiftliği kurmak isteyen vatandaşlara tavuk çiftliği kredisi imkânını sunan bankaların listesi verilmektedir:

 • Ziraat Bankası
 • Şekerbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • QNB Finansbank
 • Denizbank
 • Halk Bankası

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi

Ziraat Bankası’ndan tavuk çiftliği kredisini almak isteyen vatandaşlar bankanın belirlemiş olduğu şartları yerine getirerek istenilen evraklarla beraber şubeye gidip düşük faiz imkânıyla beraber tavuk çiftliği kurma hayallerine yardımcı olacak krediyi kolay bir şekilde alabilmektedir. Ziraat Bankası 7 yıl vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz olarak vatandaşlara tavuk çiftliği kredisi verebilmektedir. Aşağıda Ziraat Bankası’ndan tavuk çiftliği kredisi almak isteyen vatandaşların yerine getirmesi gereken şartlar listelenmektedir:

 • Etlik piliç yetiştiriciliği için 10.000 adet,
 • Yumurta tavuğu yetiştiriciliği için 7500 adet,
 • Damızlık yetiştiriciliği için 10.000 adet vatandaşların kuracakları tavuk çiftliklerinde hayvan yetiştirmeleri gerekmektedir.

Şekerbank Tavuk Çiftliği Kredisi

Şekerbank’tan tavuk çiftliği kredisine sahip olmak isteyenlerin öncelikle en az 2 sene hayvancılık sektörlerinde çalışıp deneyim kazanmış olmaları gerekmektedir. Bunun dışında Şekerbank’tan tavuk çiftliği kredisi almak isteyen vatandaşlar aşağıda belirtilen şartları yerine getirdikleri takdirde krediyi alabilme şansını elde edebilmektedir:

 • Yumurta Tavukçuluğu İçin: Tavuk çiftliklerinde 5000 adet hayvan yetiştirilmesi gerekilmektedir. Bunun sonuncunda vatandaşlar 60 ay vade imkânıyla tavuk çiftliği kredisini kolaylıkla alabilmektedir.
 • Et Tavukçuluğu İçin: Tavuk çiftliklerin 10.000 adet hayvan beslenilmesi şartı aranmaktadır. Bu şartı yerine getiren herkes 60 ay vade seçenekleri ile beraber tavuk çiftliği kredisini alabilmektedir.