2023 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar Olacak?

Yaşlıların geçimini sağlamaları açısından bakanlık tarafından sunulan destek yardımlarından yaşlılık aylığı 2023 yılında da verilmeye devam edecek. Halk arasında 65 aylığı olarak bilinen yaşlılık aylığı yapılan zam ile beraber yeni fiyattan iki ayda bir yatacak.

2023 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar Olacak?

Yeni yılın gelmesiyle beraber 65 yaş maaş zammı son dakika olarak gelişmeleri arasında yer alıyor. 2023 için yaşlılık maaşları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçe görüşmeleri sonrası belirlendi. 6 aylık ele alınan enflasyon sonrası aylık olarak ödenen aile sosyal destek yardımları yeni dönemde zamlarla birlikte artış gösterecek.

Yaşlılık Aylığı Zammı Ne Kadar? Yeni Yaşlılık Aylığı Ne Kadar?

Geçtiğimiz günlerde asgari ücret üzerinden yapılan zam sonrası devlet kurumları tarafından 6 aylık dönem baz alınarak yeni ödeneklerde zamlar gelmeye devam etmektedir.

2023 yılı itibariyle asgari ücrete yüzde 54,66 zam yapılması sonrası. Memur ve emekli zammı ise yüzde 30 oranında yapıldığı açıklandı. Buna bağlı olarak yeni dönemde yaşlılar için verilecek olan 65 aylığı zammı sonrası 1.537 TL olarak 2022 yılında ödenen 65 yaş aylığı 2023 yılında 1.998 TL olarak ödenecek.

Yaşlılık Aylığı Kimlere Verilmektedir?

Yeni yılda yapılacak olan sosyal yardım destekleri arasında yaşlılık aylığı en çok merak edilen desteklerden birisidir. Anne babası yaşlı olan vatandaşların ilgili kurumlara başvuru yapması sonucu verilen destek yardımlarına başvuru yapabilmek için bazı şartlar taşıması gerekmektedir.

Yaşlılık aylığı alabilmek için kişinin 65 yaşını doldurmuş olması ilk şarttır. Bunun yanı sıra kendisine kanun hükmünde bakmakla mükellef kimsesi bulunmaması, sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birisinden herhangi bir şeklide yardım almaması gerekmektedir.

Bunların dışında 2022 sayılı Kanunda yer alan muhtaçlık sınırına bağlı olarak az geliri bulunan ve bu durumu Valilik ve Kaymakamlıklarca tespit edilmiş kişiler şartları taşıması halinde yaşlılık (65 yaş) aylığına başvuru yapabileceklerdir.

2023 Yaşlılık Aylığı Başvurusunda Hangi Belgeler İstenecektir?

Yaşlılık aylığına başvurmak isteyen vatandaşlar aşağıdaki belgeleri internet üzerinden ve ilgili kurum üzerinden gerçekleştirebileceklerdir;

  1. Başvuru formu
  2. Muhtaçlık belgesi
  3. Eğer kişinin kendisi değil de atadığı bir vasi tarafından başvuru yapılacaksa vasilik onayı gerekmektedir.