2023'te Ne Kadar Emekli Maaşı Alacağım? Emekli Maaşı Hesaplama Ekranı

Emekli birçok vatandaşın son günlerde merak ettiği bir konu, Emeklilik maaş tutarları. Aralık ayı enflasyonunun açıklanmasının ardından gözler memur ve emekli zammına çevrildi. Asgari ücrete %50 oranında bir zam yapıldığı için memur ve emeklilerin tahmini de bu orana göre yükselmişti. Fakat durum tahmin edilenden daha farklı oldu.

2023'te Ne Kadar Emekli Maaşı Alacağım? Emekli Maaşı Hesaplama Ekranı

Aralık ayı enflasyonu sonrası memur ve emekliler için zam oranı %25 olarak belirlendi. Bu orandan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zam oranının %25’ten %30’a çıkarılacağının müjdesini verdi. Cumhurbaşkanı’nın açıklaması şu şekilde:

“Memurlarımıza ve tüm emeklilerimize 2023 yılı Ocak ayı maaş artışlarının %30 olarak uygulamalarının müjdesini veriyoruz. En düşük emekli maaş tutarını 3 bin 500 liradan 5 bin 500 liraya çıkarıyoruz”

Bu konuşma üzerine; 4A, 4B, 4C, SSK- Bağkur’dan Emekli olan vatandaşlar kendi maaş tutarlarını hesaplamak istiyor.

Emekli Maaşı Tutarımı Nasıl Hesaplarım?

Emekli maaşlarının hesaplanmasında;

  • Ödenen prim miktarı
  • Çalıştığınız süre gibi faktörler, oldukça önemli.

Çünkü bu faktörlere göre alacağınız tutar farklılık gösteriyor.

Eğer 4A’dan emekliyseniz;

Emekli maaşı sorgulamanızı SGK üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için buradan, https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ bağlantısına giriş yapabilirsiniz. Ekrana giriş sağladıktan sonra TC kimlik numaranızı girmelisiniz. Daha sonra SSK sicil numarası bilgisi, baba adınız, nüfusa kayıtlı olduğunuz ili ve doğum tarihinizi girin. Buradan sorgulama butonuna tıklayarak ekrandan aradığınız yanıta ulaşmış olacaksınız.

Eğer 4B’den emekliyseniz;

Emekli maaşı sorgulamanızı e-Devlet’ten kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için e-Devlet’e TC kimlik numaranızı ve şifrenizi yazarak giriş yapın. Daha sonra Hizmet Dökümü sayfasına tıklayın. Bu sayfada 4B emekli maaşı sorgulama ekranı yer alıyor. Tarım işçisi veya esnaf olma durumunuza göre seçim yaparak emekli maaş tutarınızı hesaplayabilirsiniz. Eğer 4B emeklisiyseniz buradan istediğiniz işleme kolaylıkla ulaşın diye sayfanın linkini bırakıyoruz. Buraya tıklayın https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-hesaplama

Eğer 4C’den emekliyseniz;

Emekli maaş tutarınızı SGK veya e-Devlet üzerinden sorgulayarak öğrenebilirsiniz. E-Devlet üzerinden sisteme giriş yaparak 4C aylık hesaplamaya tıklamanız yeterli olacaktır.

https://uyg.sgk.gov.tr/IkramiyeMaasHesapla4c/Welcome.do verdiğimiz linke tıklayarak sizden istenen bilgileri doğru şekilde girerseniz SGK üzerinden de maaş tutarı sorgunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.