Gündem

3600 ek göstergeye sendikalar ateş püskürdü: Ayrımı ortadan kaldırmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3600 ek gösterge açıklamasının ardından sendikalar ateş püskürdü. Sendikalar düzenleme ayrımı ortadan kaldırmaz yorumunda bulundular. İşte detaylar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kamuoyunun aylardır heyecanla beklediği 3600 ek gösterge düzenlemesinin detaylarını açıkladı. Erdoğan, tüm memurların ek göstergelerinde 600 puan artış olacak. Genel müdür yardımcılarının ek göstergeleri 3 bin 600’den 4 bin 400’e, şube müdürü, ilçe müdürü seviyesindeki yöneticilerin ek göstergeleri ise 2 bin 200’den 3 bine çıkacak açıklamasında bulundu. Erdoğan’ın bu açıklaması bazı kesimleri sevindirirken sendikalar ise Erdoğan’a ateş püskürdü. İşte detaylar.

erdoğan 3600 ek göstergenin detaylarını açıkladı

Ayrımı ortadan kaldırmaz

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik düzenlemenin ayrımı ortadan kaldırmadığını belirterek ‘’Taleplerinin 600 puan, 300 puan gibi artırmalar yerine “özel hizmet aylığı oranlarında” artırım olduğunu, bu sayede memurlar arasındaki “ayrımcılığın” ortadan kaldırılabileceğini ifade eden Bozgeyik, “2 bin 200 ek göstergesi olan kamu görevlisinin yüzde 100 oranında artırılmasını talep etmiştik. Bu yükseltilince herkes arasındaki ayrımcılık ortadan kalkıyor. Siz şimdi 3 bin olanı 3 bin 600’e, 2 bin 200 olanı 2 bin 800’e çıkardığınızda kamu emekçileri arasındaki ayrımı, eşitsizliği ortadan kaldırmamış oluyorsunuz” diye konuştu.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik 3600 ek gösterge açıklaması ayrımı ortadan kaldırmaz

Ha Mehmet Kara, ha kara Mehmet

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık ise 3600 ek gösterge ile hükümetin güzel bir tiyatro oynadığını belirterek, “Müsteşarın da öğretmenin de genel müdürün de ek göstergesi yükseltilmiş oldu. Dolayısıyla alttaki öğretmen, hizmetli ve memur ezilmeye devam edecekler. Verdikleri para kısa süre içerisinde, bir ay içerisinde ortadan kalkacak. Bu ek gösterge kararı çok bir şey ifade etmiyor. Bu adımın hiçbir anlamı yok. Ha Mehmet Kara, ha kara Mehmet” dedi.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık'tan 3600 ek gösterge açıklaması

Kaybımız 1563 TL

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi Eş Başkanı Kubilay Yalçınkaya ise 3600 ek göstergenin maaşlarımızı 1234 TL artırsa da 2021 dönemi maaşlarımızın yoksulluk sınırı karşısındaki oranı baz alındığında 1563 TL kayıp yaşadıklarını söyledi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi Eş Başkanı Kubilay Yalçınkaya 3600 ek gösterge açıklaması

Diğer yandan Yalçınkaya, 3600 ek gösterge sözü verildikten sonra 2019 yılında 3000 ek gösterge emekli maaşı yoksulluk sınırının yüzde 45 iken, 3600 ek gösterge ile maaşlarımızın bugünkü yoksulluk sınırı karşılığı yüzde 35 olacak.

Ek gösterge düzenlemesi söz verildiği dönem olan 3000 ek gösterge düzeyindeki maaşlarımızın refah düzeyine taşımayacak bizleri, diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu