Gündem

7 madede geçtiğimiz haftanın kritiği (11-15 nisan)

İşte işsizlik oranlarında Avrupa Merkez Bankası faiz kararına kadar yoğun geçen haftanın kritiği. 11-15 nisan haftasında neler oldu.

1-TÜİK şubat ayı işsizlik oranını açıkladı, yüzde 10,7

 

TÜİK şubat ayına ait işsizlik oranlarını açıkladı. Buna göre 15 yaş ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı şubat ayında bir önceki aya göre 178 bin kişi azalarak 3 milyon 579 bin kişi, işsizlik oranı ise 0,5 puanlık azalış ile yüzde 10,7 oldu. Cinsiyete göre bakıldığında ise işsizlik oranı erkeklerde yüzde 9,3 iken kadınlarda ise yüzde 13,4 olarak gerçekleşti.

 

2- Gayrimenkul ile Türk vatandaşlığı alımında alt limit 400 bin dolara çıkarıldı

 

Gayrimenkul ile Türk vatandaşlığına başvuruda şartlarında değişikliğe gidildi. Buna göre 250 bin dolar olan alt limit 400 bin dolara yükseltildi. Böylece Türkiye’den 400 bin dolar ve üzeri gayrimenkul alanlar Türk vatandaşlığına hak kazanacaklar.

3- TCMB politika faizini yüzde 14’de sabit tuttu.

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizi olan 1 haftalık repo faizi oranını açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini yüksek enflasyon oranlarına rağmen yüzde 14 seviyesinde sabit tuttu.

 

4- AMB faiz oranlarını değiştirmedi ancak varlık alımlarını bitirecek

 

Haftanın en önemli gündem maddesi kuşkusuz Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararydı. Avrupa Merkez Bankası (AMB) para politikası toplantısında faiz oranlarını piyasaların beklentisine paralel olarak sabit tuttu.

Öte yandan AMB varlık alımını 3. çeyrekte sona erdirme planını açıkladı. Avrupa Merkez Bankası (AMB) başkanı Christine Lagarde, kararın ardından koronavirüse yakalandığı için çevrimiçi katıldığı basın toplantısında enflasyona ilişkin yukarı yönlü risklerin arttığını belirtti.

 

5- Merkezi yönetim bütçesi Mart’ta 69 milyar TL açık verdi

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı merkezi yönetim bütçesine ilişkin istatistikleri paylaştı. Buna göre merkezi yönetim bütçe dengesi Mart’ta 68,97 milyar TL, faiz dışı dengesi 42,03 milyar TL açık verdi.

 

6- İhracatçılara ve turizmcilere uzun vadeli finansman desteği sağlanacak

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı bir programda gündeme dair açıklamalarda bulundu. Turizm sezonunun yaklaşmasıyla birlikte Erdoğan: “Turizm sektöründe Döviz kazandırıcı hizmet veren firmalara yüzde 9’a kadar inen faiz oranlarıyla uzun vadeli Türk lirası finansmanı sağlıyoruz. İhracata dönük yatırımlara ilave yıllık yüzde 9’a varan faizle, TL cinsinden uzun vadeli finansman imkanı getiriyoruz.” dedi.

 

7- İhracat ve turizm döviz gelirlerinin TCMB’ye satış zorunluluğu yüzde 40’a çıkarıldı

 

Daha önce yüzde 25 olarak uygulanan ihracat döviz gelirlerin TCMB’ye satış zorunluluğu oranı yğzde 40’a çıkarıldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunun TCMB başkanı Şahap Kavcıoğlu ihracat döviz gelirlerinin TCMB’ye satış zorunluluğu oranının yüzde 40’a çıkarıldığını belirtti.

Öte yandan benzer bir şekilde turizm gelirlerinin de yüzde 40’ının da TCMB’de bozdurulma zorunluluğu getirildi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu