EkonomiGündem

9 yıl aranın ardından bir ilk! Bakan Nebati’ye nasip oldu

Türkiye bir süredir komşularıyla arasını düzeltmek için bazı adımlar atıyor. Bu kapsamda 9 yıl aradan sonra bir ilk gerçekleşiyor.

Türkiye bir süredir komşularıyla arasındaki sorunları gidermek için adımlar atıyor. Ermenistan ve İsrail ile başlayan süreç tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsam 9 yıl aradan sonra bir ilk gerçekleşti.

Türkiye-Mısır ilişkileri 2013 yılında başlayan sokak olayları sonrası Sisi’nin darbeyle iktidarı ele geçirmesiyle gerilmiş büyükelçiler karşılıklı olarak geri çağrılarak diplomatik ilişkiler kesilmişti. Aradan geçen 9 yılın ardından Türkiye’nin komşularıyla sorunları bitirme politikası kapsamında Ermenistan ve İsrail ile başlattığı görüşmeler Mısır ile devam ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati 1 haziranda Mısır’a gidiyor

Mısırla 2013 yılından itibaren başlayan gerilimin ardından kopan ilişkilerin ardından Türkiye ile Mısır arasındaki ilk diplomatik ziyaret Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’ye nasip oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati 1 Haziran’da İslam Kalkınma Bankası’nın 346’ncı İcra Direktörleri ve Guvernörler Kurulu Yıllık Toplantısı’na katılmak için Mısır’a gidiyor. Bu ziyaret, bakan düzeyinde 9 yıl aradan sonra ilk olması açısından önem arz ediyor.

Daha öncede 2021 yılın ilişkiler düzeltilmesi için Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığında bir heyet Mısır’a gitmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu