EkonomiGündem

AB, doğalgaz ödeme kılavuzunu yayımladı

Avrupa Birliği (AB) Rusya’dan ithal edilen doğalgazın ödeme yöntemine ilişkin kılavuzu yayımladı. Böylece yaptırımları delmeden doğalgaz ödemesi yapılabilecek.

Rusya, AB ülkelerinin uyguladığı yaptırımlara karşı olarak doğalgaz ödemelerinin Ruble ile yapılmasını aksi taktirde doğalgaz akışının kesileceğini açıklamıştı. Bu kapsamda Rusya ödemelerini AB’nin aldığı yaptırım kararı kapsamında Ruble ile ödemeyen Polonya ve Bulgaristan’ın doğalgazını kesmişti.

Bu gelişmenin ardından Rus doğalgazına bağımlılığı yüksek olan Avrupa ülkeleri Birlikten doğalgaz ödemelerinin Ruble ile yapılmasına onay vermesini ya da bu konuda bir istisna getirmesini istemişti. Bu konuda çalışmalarını tamamlayan AB doğalgaz ödeme kılavuzunu yayımladı.

Ödemeler ilgili bankaya gönderildiği anda sözleşmenin yerine getirilmiş sayılacak

Ülkelerin talebi üzerine harekete geçen Avrupa Birliği doğalgaz ödemesi yapılmasına imkan sağlayacak yöntemleri içeren bir kılavuz yayımladı.

Buna kılavuza göre şirketler Rusya’nın ödeme için belirttiği bankalardan hesap açabilecek ve ödemeler ilgili bankaya gönderildiği anda sözleşmenin yerine getirilmiş sayılacak.

Böylece sözleşmede belirtilen para birimlerinin (Euro veya dolar) rubleye dönüştürülmesinde Rusya Merkez Bankası ile işlem yapılmamış olacağından yaptırımlarda delinmemiş olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu