Gündem

AB yaptırımlarda gevşemeye gidiyor

Avrupa Birliği (AB), Rusya’ya uygulanan yaptırımlar sonucu tedarik zinciri bozulacak olan ülkelerin itirazlar üzerine yaptırımlarda gevşemeye gitmeye hazırlanıyor.

Avrupa Birliği (AB), Rusya’ya başta petrol ürünleri olmak üzere birçok üründe ithalatın yasaklama kararına tepkiler sürüyor. Birlik, yaptırımlara yüksek bağımlılığı nedeniyle itiraz Macaristan’ın kaygılarını gidermek amacıyla Rus petrollerine ilişkin yaptırım paketinin içeriğini revize etti.

AB, bu kapsamda dün ulusal hükümetlere yeni bir teklif gönderdi. Teklifte Macaristan’ın ana ham petrol ithalat kaynağı olan dev Druzhba boru hattı üzerinden yapılacak petrol sevkiyatının yaptırımlardan muaf bırakılması teklif edildi.

Macaristan ile birlikte Slovakya ve Çek Cumhuriyeti de dahil olmak üzere denize kıyısı olmayan diğer ülkelerin durumu da ele alınacak.

Diğer yandan üst düzey AB’li yetkililer üye ülkelerin deniz yoluyla taşınan ham petrol ithalatının altı ay içinde ve rafine edilmiş petrol ürünleri ithalatının sekiz ay içinde aşamalı olarak durdurulacağını belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu