BankalarEkonomiGündem

ABD bankaları zor dönemden geçiyor

ABD’de yaşanan ekonomik dalgalanmalar sonrası ABD bankaları zor bir dönemden geçiyor. ABD ‘de artan enflasyon oranları ve yükselen faizlere rağmen ABD bankaları son çeyrekte 370 milyar dolarlık rekor mevduat kaybı yaşadı. Detaylar haberimizde.

ABD ekonomisi enflasyon oranlarının son 41 yılın en yüksek seviyelerine çıkması ile birlikte başlayan faiz artırımları ile birlikte zor günler yaşıyor. Özellikle bankacılık sektörü bu gelişmelerden en çok etkilenen sektör olarak ön plana çıkıyor. Zira ABD ‘de artan enflasyon oranları ve yükselen faizlere rağmen ABD bankaları son çeyrekte 370 milyar dolarlık rekor mevduat kaybı yaşadı.

Öte yandan Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun açıkladığı verilere göre, mevduatlar mart ayında 19 trilyon 932 milyar dolardan 19 trilyon 563 milyar dolara geriledi. ABD’de bankacılık sektörünün kâr ise bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 azalarak 64,4 milyar dolar oldu.

Diğer yandan yine ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumundan yapılan açıklamaya göre, 4 bin 771 ticari banka ve tasarruf kurumunun net kârının bu yılın ikinci çeyreğinde 64,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu