Döviz & BorsaEkonomi

ABD borsaları toparlandı, S&P 500’den üç haftanın en iyi performansı

ABD borsaları son dönemde yaşanan sert satışların ardından bugün toparlandı. S&P 500 endeksi son üç haftanın en iyi performansını sergileyerek yüzde 2,45 değer kazandı.

ABD borsaları yılbaşından itibaren Amerika Merkez Bankasının (FED) şahin duruşu altında yüzde 25 değer kaybetti. Öte yandan FED’in sert faiz artırımları ile birlikte resesyon endişeleri de düşüşlerin tuzu biberi oldu. Ancak ABD borsaları bugün toparlandı.

ABD’nin en büyük borsası olan S&P mart 2020’den bu yana en kötü haftasının ardından son üç haftanın en iyi performansını sergileyerek yüzde 2,45 değer kazanarak günü 3760 puandan tamamladı. Öte yandan teknoloji endeksi Nadaq’da günü yüzde 2,49 değer kazanarak tamamladı.

Resesyon endişeleri artıyor

ABD’de ise resesyon endişeleri artıyor. FED Başkanı Jerome Powell, ekonomi ile ilgili altı aylık çarşamba ve perşembe günü Kongre öncesi yapacak. Milletvekillerinin ise Başkan Powell’a FED’in enflasyonu düşürmeye yönelik eylemleri ve bunların ekonomi üzerinde ne ölçüde baskı yaratabileceği konusunda baskı yapması bekleniyor.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken ekonomik durgunluğa yönelik endişeler keskin bir şekilde arttı. Büyük Wall Street şirketlerindeki bir dizi ekonomist, artan bir durgunluk riski sonrası büyüme tahminlerini düşürdü.

Diğer yandan Bank of America ekonomistleri cuma günkü değerlendirmesinde, “En olası görünüm, çok zayıf büyüme ve sürekli yüksek enflasyon. Gelecek yıl yaklaşık yüzde 40’lık bir resesyon ihtimali görüyoruz. FED ile ilgili endişelerimiz gerçekleşti: eğrinin çok gerisine düştüler ve şimdi tehlikeli bir yakalama oyunu oynuyorlar.” açıklamasında bulundu.

Deutsche Bank ise daha önce görülen yüzde 1,8’e kıyasla ABD’de 2022’de sadece yüzde 1,2’lik reel GSYİH büyümesinin ardından, 2023’ün üçüncü çeyreğinde bir resesyon başlaması tahmininde bulundu. Goldman baş ekonomisti Jan Hatzius ise “artık durgunluk riskini daha yüksek ve önden yüklemeli olarak görüyorlar” diyerek ABD için durgunluk olasılığını yüzde 15’ten yüzde 30’a çıkardıklarını duyurdu.

Resesyon endişeleri S&P 500’ü baskılıyor

ABD ekonomisinde resesyona ilişkin artan riskler, S&P 500’ü, yıl başından bugüne kadar yüzde 22’den fazla bir düşüşün ardından bile, daha fazla düşüşe karşı savunmasız bırakıyor. LPL Financial’den Ryan Detrick’e göre ayı piyasaları durgunluklarla birleşmesi durumunda, S&P 500 ayı piyasasında ortalama yüzde 34,8 düşer ve bu durum yaklaşık olarak 15 ay sürebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu