EkonomiGündem

ABD Hazine Bakanı Yellen: Resesyon kaçınılmaz değil

ABD Hazine Bakanı Yellen son dönemde artan resesyon endişeleri ile ilgili açıklamada bulundu. Yellen, resesyon kaçınılmaz değil açıklamasında bulundu.

Amerika Merkez Bankasının (FED) faiz artırımı sonrası resesyon tartışmaları bitmek bilmiyor. FED’in son faiz toplantısında 75 baz puan faiz artışına gitmesinin ardından resesyon endişeleri had safhaya çıkarken ABD Hazine Bakanı Yellen tam tersi bir açıklamada bulundu. Yellen ekonomide resesyonun kaçınılmaz olmadığını belirterek, ‘’Ekonominin yavaşlamasını bekliyorum. Çok hızlı şekilde büyüyordu. İş gücü piyasası toparlandı ve tam istihdama ulaştık. Bu ortamda istikrarlı ve sakin bir büyümeye dönüşüm yaşanmasını beklememiz doğal, ancak bir resesyonun kaçınılmaz olduğunu düşünmüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamasının devamında enflasyon konusuna da değinen Yellen, ‘’Enflasyon kabul edilemeyecek şekilde yüksek. Tüketici harcamalarında düşüşün bir resesyona yol açacağına inanmıyor. ABD’de iş gücü piyasası İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en güçlü dönemini yaşıyor ve enflasyonun önümüzdeki aylarda yavaşlayacağını öngörüyorum” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu