EkonomiGündem

ABD’de faizler son 26 yılın en yüksek seviyesine yükseldi

FED’in faiz artışlarına hız vermesi ile birlikte kredi kartı faizleri de yükselişe geçti. Kredi kartı faizleri son 26 yılın en yüksek seviyesine fırladı. Detaylar haberimizde.

ABD’de enflasyon oranlarının son 41 yılın en yüksel seviyesine çıkması ile birlikte Amerika Merkez Bankası (FED) faiz artırım sürecine girmiş ve art arda yüksek oranlarda faiz artışlarına gitmişti. FED’in faiz oranlarını artırması ile birlikte kredi faizleri de yükselmeye başladı. Son dönemle birlikte ABD’deki kredi kartı faizleri son 26 yılın yüksek seviyesine yükseldi.

Son 26 yılın en yükseğinde

FED’in yüksek oranlardaki faiz artışları kredi kartı faiz oranlarına da yansıdı ve kredi kartı faizleri son 26 yılın en yükseğine fırladı. ABD’de bu hafta yeni kart teklifleri için yıllık ortalama faiz oranı yüzde 17,96 oldu. Bu oran, nisan 2019’da belirlenen yüzde 17,87’lik son rekoru geride bıraktı ve ocak 1996’dan bu yana kaydedilen en yüksek oran olarak kayıtlara geçti.

Bu gelişme sonrası kredi kartı borçlarında da artış kaydedildi. Son verilere göre toplam kredi kartı borçları önceki çeyreğe göre 46 milyar dolar artarken yıllık borç artışı ise yüzde 13 oldu. Bu artış son 20 yılın en keskin yıllık artışı olarak kayıtlara geçti. New York Fed verilerine göre Amerikalıların ikinci çeyrek itibarıyla 890 milyar dolardan fazla kredi kartı borcu var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu