EkonomiGündem

AB’den hane başı 450 euro tasarruf taslağı

Avrupa Birliği, Uluslararası Enerji Ajansı ile birlikte hazırladığı dokuz maddelik taslakla ile beraber hane başına 450 euro tasarruf etmeyi planlıyor.

AB Rusya’ya olan enerji bağımlılığını bitirmek çalışmalrını sürdürüyor. AB, bir yandan enerji tedariği çeşitlemesi yaparken bir yandan da ülke içinde düzenlemeler yapıyor. Bu kapsamda Avrupa Birliği,Uluslararası Enerji Ajansı ile birlikte bir tasarruf planı hazırladı. AB, ısıtıcıların derecesini düşürmeden uzaktan çalışmaya kadar birçok maddeyi barındıran bu tasarruf paketi ile  birlikte birlik üyesi ülke vatandaşlarından kıtanın Rusya’ya olan enerji bağımlılığını bitirmek için elini taşın altına koymalarını istedi.

Uzmanlar göre eğer plan eksiksiz olarak uygulanırsa yıllık 17 milyar metreküp doğalgaz ve 220 milyon varil petrol tasarruf edilebileceği belirtiliyor.

Diğer yandan Batılı devletler enerjide Rusya’ya bağımlılığı azaltmada nasıl bir strateji izleyecekleri ulusal düzeyde planlamış durumdular. Ancak vatandaşlardan da bu konuda yardım beklemekteler.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu