Aile Destek Ödemeleri Ne Zaman Yatıyor? Ayın Kaçında Yapılacak?

Aile Destek Programı ödeme planı ile ilgili olarak vatandaşların soruları var. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dar gelirli hanelere verilen Aile Destek Programı ödemelerinin yılbaşından önce hesaba geçeceğini açıklamıştı.

Aile Destek Ödemeleri Ne Zaman Yatıyor? Ayın Kaçında Yapılacak?

Aile Destek Programı ödeme planı ile ilgili olarak vatandaşların soruları var. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dar gelirli hanelere verilen Aile Destek Programı ödemelerinin yılbaşından önce hesaba geçeceğini açıklamıştı. Aile Destek Programı'ndan yararlananlar için ödeme tarihleri merak konusu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye Aile Destek Programı ödeme tarihini Ocak ayının ilk haftasına erteledi.

Aile Destek Ödemeleri Yattı Mı?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Ocak ayının ilk haftasında yapılması planlanan Türkiye Aile Destek Programı ödemelerinin hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacağını söyledi.

Bakan Yanık, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da onayı ile Ocak ayının ilk haftasında yapılacak olan Türkiye Aile Destek Programı ödemelerini 29 Aralık Perşembe günü hak sahiplerinin hesaplarına yatırıyoruz” dedi. Yanık, Ayrıca Türkiye Aile Destek Programı kapsamında çocuk desteği olan 5,6 milyon çocuğumuz için yıl sonuna kadar 2,6 milyar ödeme yapılacağını da ekleyerek diyerek, bugüne kadar 3 milyon tek haneye aktarılan toplam destek miktarının arttığını belirtti.

Aile destek Programı Ocak 2023'te Ne Kadar Ödeyecek?

Kişi başına düşen aylık gelir aralığına göre hesaplanan Aile Destek Programı ödemelerinde, yardım miktarı gelire göre değişmektedir. Bu durumda ödeme tutarları, hanehalkı başına düşen aylık gelire göre aşağıdaki gibidir:

  • 450 TL'den az ise 1.250 TL verilecektir.
  • 450 TL üstü 911,15 TL altı için 1.100 TL verilecektir.
  • 911,15 TL üstü 1372,30 TL altı: 950 TL verilecektir.
  • 1372,30 TL'den fazla ve 1833,45 TL'den az 850 TL alacak.

Aile Destek Programı Ödemeleri Ne Zaman Sona Eriyor?

Aile Destek Programı ödemeleri bir yıl boyunca düzenli olarak yapılacaktır. Aile Destek Programı kapsamındaki ödemeler en fazla 12 ay vadeli olarak 850 ile 1.250 TL arasında yapılacak. 12 aylık destek programı, 12 aylık ödeme döneminin son ayı olan Temmuz 2023'te son ödemenin yapılmasının ardından sona erecektir. Yardım, ihtiyacı olduğu değerlendirilen herkese açıktır. Halihazırda sosyal destek hizmeti alanlar bu desteği alabilme olanağına sahip olacaktır. Memur, kamu görevlisi, noter, muhtar olarak çalışan, yurt dışında çalışan, yurt dışından borç alan veya özel fon kullanan kişi/kişilerin başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.