Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2023 için Destek Paketini Açıkladı

2023 yılında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yeni dönemde aile sosyal destek yardımları yapılmaya devam edecek. Aile ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından yapılan bütçe görüşmeleri sonrasında yeni dönemde birçok yardımın yapılacağı açıklandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2023 için Destek Paketini Açıkladı

Bakanlık tarafından yapılacak olan yardım miktarı 75.000 TL, 150.000 TL, 200.000 TL olmak üzere değişiklik göstermektedir.

Birçok vatandaşın yararlanması için verilen aile destek yardımları eylül ve ekim ayları içinde 20 bin TL ödeme yapılacağı açıklandı. Vatandaşlar ilgili kuruma başvuru yaptıkları takdir de gıda yardımı ile beraber barınma yardımlarına hak kazanabilecek. Gıda yardımlarına 18 yaş üzeri olan bütün vatandaşlar gerekli şartları taşımaları halinde başvuru yapabileceklerdir.

TC kimlik numarası ile internet sitesi üzerinden ve bizzat aile sosyal hizmetler müdürlüğü şahsen başvurular kabul edilmektedir.

2023 Barınma Yardımı Nedir?

Yeni yılda vatandaşların rahat bir yaşam sürebilmesi için 2023 barınma yardımı alınacağı açıklandı. Barınma yardımı hakkında bilgi almak isteyenler 2023 barınma yardımı nedir, ne kadar? Sorularını merak etmektedir.

Bakanlık üzerinden en çok başvuru alınan yardımlarından birisi barınma yardımıdır. Yeni dönemde 75.000 TL, 150.000 TL, 200.000 TL arasında yeni ev alacak olan vatandaşlar için yardımlar yapılacak.

Barınma yardımına başvuru yapmak için adayların 18 yaşından büyük, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlı olması, sosyal yardım destek haklarından mahrum olmaması gerekmektedir. Barınma desteği için asgari ücretle geçinen ve dul aylığı alan vatandaşlara öncelik verilecek.

2023 Eşya Yardımı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardımlardan bir diğeri de eşya yardımıdır. Yeni dönemde yapılacak olan eşya yardımı, eşyaları eski ve kullanılmaz olan aileler için verilecektir. Eşya yardımına başvuru yapmaya hak kazanan kişilerin Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen özel başvuru şartlarını taşıması aynı zamanda kişi başına düşen hane gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olması şartlarını taşıması gerekmektedir.

Eşya yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar yaşadıkları ilin valilikleri ilçelerin ise kaymakamlıkları tarafından belirlenmiş olan sosyal yardım kuruluşları üzerinden başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru şartlarını taşıyan vatandaşlar barınma ve eşya yardımı almaya hak kazanacaktır.