Alkol ve Sigara Fiyatlarında 2023 Zammı Açıklandı! Alkolde Fiyatlar Gittikçe Artıyor!

Alkol ve sigara fiyatlarına yapılacak ÖTV zammıyla birlikte detaylar açıklandı. TÜİK verileri sonrasında gündeme gelen içki ve tütün zammında son durum belli oluyor.

Alkol ve Sigara Fiyatlarında 2023 Zammı Açıklandı! Alkolde Fiyatlar Gittikçe Artıyor!

TÜİK, Aralık ayı ve 2022 yılını kapsayan enflasyonu açıkladı. Bu verilerin paylaşılması sonrasında ise alkol ve sigara fiyatlarına geldi. Özel Tüketim Vergisi'ndeki artış belli oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) aralık ayı Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (YİÜFE) verilerini açıklamasıyla birlikte, alkol ve tütün ürünleri üzerinden alınan maktu ve asgari maktu Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarlarındaki otomatik artış oranları da belli oldu.

Geçen yılın ikinci yarısında Yİ-ÜFE yüzde 22.29 oranında artış gösterdi.

Bununla birlikte alkol ve tütün ürünleri üzerinden alınan maktu ve asgari maktu ÖTV tutarları da bu oranda artırılacak.

Zam üstüne zam. Bu haber sigara bıraktırır. 30 TL’nin altında sigara kalmayacak. İşte 2023 yılında beklenen zamlar.

Son sigaraları yakın korkutucu sigara zammı geldi! Zamlı sigara fiyatları belli oldu: Bu fiyatlar sigara bıraktırır! Sigara fiyatları için korkutucu rakamlar açıklanmaya başladı. Yeni yıl ile birlikte sigara zamları da oldukça merak ediliyordu. Sigara tiryakilerinin korkulu rüyası olan zamlar bu sene de şaşırtmadı. Sigara zaten en yüksek zam oranına sahip ürünlerin başında geliyor. Tütün ürünlerine son yıllarda yapılan olağanüstü zamanlar bu sene nasıl olacak? Net rakamlar ne zaman belli olur? Ayrıntılar haberimizde…

YENİ YILDA SİGARA ZAMLARI

Yeni yılda sigara zamları merak ediliyor. Bu sene sigaralara 2 TL zam yapılması bekleniyor. Sigara tiryakileri senelerdir yapılan onca zamlara rağmen sigara içmekten vazgeçmemişlerdi. Ancak bu yıl yapılacak yeni zamlar ile birlikte bu kararlarından vazgeçecekler. İşte yeni zamlar ile birlikte sigara fiyatları.

Sigara zammı çok konuşuluyor. Bu sene de sigara tiryakilerinin korkulu beklentisi gerçek olacak mı? En son paylaşılan rakamlara göre sigaralar 2 TL zamlanacak. Buna göre en düşük sigara fiyatı 31,50 TL olacak. 30 TL’nin aşağısında sigara kalmaması tiryakileri üzecek.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklama ile belli olacak sigara fiyatları 5 aylık enflasyon ile belli olacak. Sigara zammını yakından ilgilendiren Yİ-ÜFE’nin % 26 artış göstereceği tahmin ediliyor. En son açıklanan enflasyon oranları oranın bu yönden olacağı tahminlerinin yapılmasına neden oluyor.

Aralık ayındaki fiyat endeksi % 3 olması halinde 6 aylık üreticinin enflasyonu % 26 olacak. Bunun anlamı da sigaradan alınan verginin artacağıyla ilgili. Bu artışın gerçekleşmesiyle sigaran alınacak olan maktu vergi 19.95 olacak. Bu vergi de sigara fiyatlarının yükselmesine neden olacak. Yeni rakamların ilan edilmesi bekleniyor. Bu zamda Cumhurbaşkanının kararı da çok önemli. Nitekim zam kararını Cumhurbaşkanı bozabilir.