BankalarGündem

AMB’den eylül ayından sonra “kademeli fakat sürekli” faiz artışı mesajı

Avrupa Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Banka faizleri beklendiği artırmayarak sabit bıraktı. Ancak banka eylül ayından sonra ise "kademeli fakat sürekli" faiz artışı mesajı verdi. İşte detaylar.

Avrupa Merkez Bankası piyasaların yakından takip ettiği faiz kararını açıkladı. Banka faizleri beklenildiği gibi ana refinansman faizini yüzde 0, marjinal fonlama imkanını yüzde 0,25 ve mevduat faizini eksi yüzde 0,50’de tuttu. Öte yandan AMB normal varlık alım programını (APP) 1 Temmuz’da bitireceğini duyurdu.

Avrupa Merkez Bankası faiz kararı sonrası yaptığı açıklamada temmuz ayında 25 baz puan faiz artırma niyetinden olduğunu belirterek enflasyondaki duruma bağlı olarak ise “kademeli fakat sürekli” faiz artışına gidebileceği sinyali verdi.

AMB enflasyon tahminlerini yükseltti

AMB diğer yandan enflasyon tahminlerinde de artışa gitti. Banka 2022 yılı enflasyon tahminini yüzde 5,1’ten yüzde 6,8’e, 2023 tahminini yüzde 2,1’den yüzde 3,5’e, 2024 tahminini ise yüzde 1,9’dan yüzde 2,1’e yükseltildi.

Karar sonrası açıklamalarda bulunan AMB Başkanı Lagarde, Para politikasını normalleştirmek için ilave adımlar attıklarını belirterek, ‘’Faizleri Temmuz’da 25 baz puan artırma niyetindeyiz. Eylül ayında da faizleri artırmaya niyetliyiz. Faiz artışlarının miktarı orta vadeli enflasyon görünümüne bağlı olacak. Beklenti, daha fazla faiz artışının gerekeceği yönünde.’’ diye konuştu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu