Araç Kredisi Nasıl Alınır?

Araç kredisi sayesinde araba almak sıklıkla uygulanan yöntemdir. Fakat araç kredisi almak isteyen herkese maalesef verilmemektedir. Araç kredisi başvurusu yapmak için bankalar tarafından konulmuş olan bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

 

 Taşıt kredisi, taşıt ihtiyacını karşılamak isteyen herkesin başvurmuş olduğu bir yöntem. Bankaların gerekli ve belirli şartlar ile sunmuş olduğu finansal destek, makul taksit fırsatlarıyla geri ödenir. Kredinin bir takım şartları ile kullanılabilecek miktar, bankaya kredi çeken tüketiciye ve aracın özelliklerine, çeşitli detaylarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Aracın kasko değeri kredi notunun belirleyici bir unsurudur. Araç kredisini çekebilmeniz için bankaya, bazı belgelerle ibrazda bulunmanız gerekmektedir.

 Araç kredisi çekmek için finansal kaynağa ihtiyacınız var ise kredi çekiminde bulunabilirsiniz. Lakin kredi çekebilmeniz için ancak bankadan bankaya değişen araba kredisi şartlarını karşılayabilmek gerekmekte. Gerekli şartları karşılıyorsanız, sizden istenen bilgi ile belgeleri bankanız ile paylaşarak kredinizi kullanırsınız ve bir miktar taksit ödeyerek taşıt sahibi olursunuz. Bu noktada taşıt kredilerinde ise belirli bir kullandırma oranının bulunduğunu ve araç değerlerinin bütününü kredi olarak alamayacağınızı hatırlatalım. Yani bir miktar peşin paraya ihtiyacınız vardır.

 İkinci El Araç Kredisi Nasıl Alınmaktadır?

İkinci el araç kredisi ya da sıfır araç kredisi almak, aynı işlevde bulunmuş olan, ikinci el araç alımlarında ise finansal destek olarak kullanılan bankacılık ürünüdür. Araç kredisi başvurusu yapmak için ise kredi kullanım oranlarının ve faiz miktarlarının sıfır araç kredisine göre bir takım farklılık gösterebilmekte. İkinci el araçlara ise kredi verilirken satış fiyatından değil de, aracın kaskosundaki değer listesindeki piyasa değeri dikkate alınmakta. Kullanılan kredi araca ödenmiş olan tüm ücreti karşılayamayabilmektedir.

 Kredi kullanarak almakta olduğunuz ikinci el araçların piyasa değerini ve aracın kasko değer listesinden öğrenebilirsiniz.

 Alınacak taşıtın yaşı da son derece önem arz etmektedir. Bankalar ikinci el araç alımı için kredi verirken aracın yaşına dikkat etmekte. Çoğu banka ise bu detaya kararda bulunurken, kredinizin vade süresiyle aracın yaşını toplamaktadır. Bankalar genelde vadeyle yaş toplamı 9’a kadar olan taşıtlar için ancak ikinci el kredisi vermektedir. Kredi vadesinin 60 ay kadar olduğu ikinci el araç kredisinde aracın yaşı maksimum 4 olmaktadır.

 Araç Kredisinin Şartları Nelerdir?

Taşıt kredisi, otomobil olmak üzere birden çok şahsi veya ticari motorlu taşıtların satın alınması için sunulmuş olan bir bankacılık ürünü. Yaygın olarak kullanılan taşıt kredisi başvuru şartları genelde pek çok bankada aynıdır. Taşıt kredisi nedir sorusuna cevaben; Ticari araç kredisidir.

 l Motosiklet, deniz taşıtı araçları için krediler.

l Yerli araç kredisidir.

l Sıfır araç kredisidir.

l 2. el araç kredisidir.

Bankanıza başvuru yaptığınızda ise araba, kredi almanızın şartlarını karşılayıp karşılamadığına bakılmaktadır. Ön onay almış olsanız dahi kesin bir onay sürecinde dikkat edilen birçok detay bulunmaktadır ve başvurunuzun reddedilme riski vardır. Başvuru yapmadan öncesinde başvuru şartlarını bilmeniz, buna göre hareket etmeniz önem arz etmektedir. Her türden bankanın taşıt kredisi için farklı şartlar sunsa dahi genelde şu şartları karşılamanız beklenmektedir;

 l Kredi ile alınan aracın üzerinde ipotek belgesi rehin gibi olumsuz durumların olmaması

l İkinci el modeller için araç yaşının belirlenmiş sınırın üzerinde olmaması

l 18 yaşından büyük olunması

l En az 3 veya 6 aydır devam etmiş olan SGK kaydınızın olması

l Herhangi bir kurumda ya da kuruma bağlı şirketlerde veya kendi işinizde çalışıyor olmanız

l Belgelenmiş olan bir gelirinizin olması bu gelirin kredi taksitlerini karşılayacak düzeyde olması

l Risksiz olan gruplarda yer almış olan kredi notuna sahip olmanız gerekmektedir.