EkonomiGündem

Artan un fiyatları sonrası iki bakanlık harekete geçti

Türkiye’de artan un fiyatları sonrası Tarım ve Orman Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçti. Yapılan açıklamada fırınlara ve ekmek üreticilerine belirli bir fiyattan un satışı yapacağını taahhüt eden un fabrikalarına TMO tarafından uygun fiyatla ekmeklik buğday satışı yapılmaya devam edileceği belirtildi. İşte detaylar.

Türkiye halkının en çok tükettiği besin olan ekmeğin hammaddesi un fiyatlarındaki yükselişin ardından Tarım ve Orman Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçti. Yapılan açıklamada fırınlara ve ekmek üreticilerine belirli bir fiyattan un satışı yapacağını taahhüt eden un fabrikalarına TMO tarafından uygun fiyatla ekmeklik buğday satışı yapılmaya devam edileceği belirtildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada Toprak Mahsulleri Ofisi’nin un fiyatlarına Kasım 2021’den bu yana uyguladığı regülasyon bugün sona erdi belirtilerek, un fiyatlarındaki olası spekülatif fiyat hareketlerinin önüne geçmek için Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) aracılığı ile 2021 Eylül ayından buyana uyguladığı Un Regülasyon çalışmasına devam kararı alınmıştır denildi.

tarım ve orman bakanlığının un fiyatlarıyla ilgili yaptığı açıklama

Hazine ve Maliye Bakanlığı Twitter üzerinden açıklamada bulundu

Hazine ve Maliye Bakanlığı ise Tarım ve Orman Bakanlığının yaptığı açıklamayı alıntılayarak, “Bakanlığımız ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında yapılan çalışmalar neticesinde Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Un Regülasyon uygulamalarına haziran ayından itibaren tekrar devam etmesi uygun görülmüştür.” İfadelerine yer verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu