EkonomiGündem

Asgari ücret 5 bin 500 TL oldu Bağkur Primi 2 bin TL’ye yaklaştı

Asgari ücretin net 5 bin 500 TL’ye yükselmesinin ardından asgari ücrete endeksi en düşük Bağkur Primi de 2 bin TL’ye yaklaştı.

Asgari ücret zammı bir yerden sevindirirken bir yerden de üzüyor. Zira bir çok ödemeler ve cezalar asgari ücrete endeksli olarak artıyor. Bunlarda birisi olan işsizlik maşı ile ilgili olan kısmı daha önceki haberimizde anlatmıştık.

Asgari ücretle birlikte işsizlik maaşları da arttı

Asgari ücrete endeksli olan ve binlerce çalışanı yakından ilgilendiren Bağkur Primi de asgari ücretle birlikte arttı. Buna göre daha önce 1476 TL olan en düşük Bağkur pirimi 1908 TL’ye yükseldi. Böylece zor günler geçiren küçük esnafın işleri daha da zorlaşacak gibi gözüküyor.

Bağkur Priminin 1908 liraya yükselerek yaklaşık 2 bin TL’ye yaklaşmasının ardından iş yeri sahipleri karara isyan ederek bu primleri ödeyemeyeceklerini belirtti.

Yatırmamak en mantıklısı

Murat Sert adlı bir Twitter kullanıcısı bu seviyedeki Bağkur Primini ödememenin en mantıklısı olduğunu belirterek, ‘’Emekli olacak yaşa kadar bu memlekette hayatta kalacağının zaten garantisi yok’’ yorumunda bulundu.

Bir diğer Twitter kullanıcısı olan Aslan adlı bir kişi ilginç bir yorumda bulundu. Bu kullanıcı asgari ücrete yapılan zammın SSK’yı batırmaktan kurtarmak için yapıldığını öne sürerek asgari ücretede mecburen zam yapılmış oldu, diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu