EkonomiGündem

Asgari ücrete ikinci zam talebi

Yüksek enflasyon altında ezilen dar gelirli vatandaşlar asgari ücrete ikinci kez zam yapılmasını talep ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan olumlu sinyal gelmesinin ardından Ak partili kurmaylar harekete geçti. Peki asgari ücrete ek zam gelecek mi? Temmuz'da asgari ücrete ikinci zam yapılacak mı? İşte merak edilenler...

Mart ayı enflasyon verisi ile beraber yüzde 60 seviyelerine dayanan yıllık enflasyon oranı sonrası asgari ücret zammı tekrar gündeme oturdu.Konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan sorulması üzerine Erdoğan : ‘’Gerektiğinde yıl ortasında değerlendirme yapılabileceğini’ söyledi.

Diğer taraftan konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Olağanüstü şartlar ortaya çıkar o zaman düşünülebilir ama bugün gündemimizde böyle bir şey yok” ifadelerini kullandı.

Bakan bilgin konuşmasının devamında “Bunun henüz daha 3’üncü ayındayız. Bunu bugün tartışmayı anlamsız buluyorum. Şu anda Türkiye, dünyada yaşanan büyük ekonomik krizlerin baskısı altında. Türkiye’yi etkiliyor tabi ki bunlar. Bu etkilerin en önemli göstergesi enflasyonist etki. Bu enflasyonu önlemek için Türkiye yeni ekonomik bir program uyguluyor. Önümüzdeki mayıstan itibaren enflasyondaki düşüşü hedefleyen ekonomik program uyguluyoruz. Dolayısıyla enflasyon ücret artışı, enflasyon ücret artışı sarmalını sebep olacak bu tür yaklaşımları yanlış buluyorum. Olağanüstü şartlar ortaya çıkar, o zaman düşünülebilir ama bugün gündemimizde böyle bir şey yok” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu asgari ücret, EYT ve 3600 ek gösterge ile ilgili açıklamalarda bulundu

Cumhurbalkanı Erdoğan’nın asgari ücrete zam yapılması konusunda yeşil ışık yakmasının ardından Ak partili kurmaylar harekete geçti.AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu asgari ücret, EYT ve 3600 ek gösterge ile ilgili, “Değerlendirmeler yapılarak 1 Temmuz’da memur ve emeklilere maaş artışı yapılacak. Bu bağlamda asgari ücretli kardeşlerimizin durumu da ele alınacak” dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu