Bilgi MerkeziGündem

Asgari ücrete zam sonrası isteğe bağlı sigorta ne kadar oldu?

Asgari ücrette temmuz ayında yapılan ara zam sonrası asgari ücrete endeksli kalemlerde değişti. Peki, isteğe bağlı sigorta ne kadar oldu? İsteğe bağlı sigorta primi ne kadar?

Artan hayat pahalılığı sonrası eriyen satın alma gücü sonrası yılda bir kere zam yapılan asgari ücrete zam uygulamasında bu yıl değişikliğe gidilerek temmuz ayı itibariyle asgari ücrete ara zam yapılarak net 5 bin 500 liraya yükseltildi.

Asgari ücrete zam yapılması ile birlikte asgari ücrete endeksli kalemlerde de arttı. Bu kalemlerden en önemlileri sigorta primi ödemeleri. Bu kapsamda Bağkur prim ödemelerini ile ilgili bilgileri aşağıdaki yazımızda anlattık oradan bilgi edinebilirsiniz.

Asgari ücret 5 bin 500 TL oldu Bağkur Primi 2 bin TL’ye yaklaştı

Öde yandan sigortalı olarak çalışmayan vatandaşların emekli olmasına imkan tanıyan isteğe bağlı sigorta primlerinde de asgari ücrete yapılan zamla birlikte artış yaşandı. Böylece asgari ücrete temmuz ayında yapılan ara zamla birlikte asgari ücrete isteğe bağlı sigorta primi 2 bin 81 liraya yükseldi.

Asgari ücretle birlikte işsizlik maaşları da arttı

İsteğe bağlı sigorta nedir, nasıl hesaplanır?

İsteğe bağlı sigorta sistemi sigortalı olarak çalışmayan vatandaşların (günlük işler vs.) emekli olmasına imkan tanıyan emekli sistemidir. Bu sistemle birlikte kişiler SSK’ya bağlı olarak çalışırlar ve gerek prim ödemesi şartını sağlamaları durumunda emekli olmaya hak kazanırlar.

İsteğe bağlı sigorta priminin hesaplanmasında ise mevcut asgari ücret baz alınmaktadır. İsteğe bağlı sigorta primi tutarı mevcut brüt asgari ücretin en az yüzde 32’si, en yüksek ise en fazla ise brüt asgari ücretin 7.5 katının yüzde 32’si kadar ödenebilmektedir.

Böylece yeni asgari ücretle birlikte isteğe bağlı sigorta primi en düşük 2 bin 81 lira olurken en yüksek ise 15 bin 611 lira oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu