Asgari Ücretliler bunu yaparsa maaşlarına 1000 TL Ek ödeme yansıtılacak..

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren asgari ücret zammı açıklanırken, Çalışma Bakanlığı 30 Haziran 2023 sonuna kadar çalışanlara yapılacak elektrik ve doğalgaz sübvansiyonlarının bin TL'ye kadar olan kısmının vergi kesintisinden muaf tutulacağını açıkladı.

Asgari Ücretliler bunu yaparsa maaşlarına 1000 TL Ek ödeme yansıtılacak..

Çalışanlara verilen elektrik, doğalgaz ve yakacak yardımı ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, elektrik, doğalgaz ve ısınma yardımı için sağlanan desteklerde bin liraya kadar olan kısmın gelir vergisi ve sigorta prim tutarından istisna tutulacağını açıkladı. Öte yandan Bakan Dönmez dün yaptığı açıklamada elektrik ve doğalgaz zammına ilişkin ilk değerlendirmelere göre herhangi bir artış olmayacağını söyledi.

DOĞALGAZ DESTEĞİNİN MALİYETİ NE KADAR?

İşverenler, vergi ve SGK primi ödemek suretiyle çalışanlarına yaptıkları bu ödemelerin aylık 1.000 TL'ye kadar olan kısmı için artık vergi ve SGK primi ödemeyecek. Yararlanılan vergi ve prim istisnası tutarı çalışan sayısına göre artmaktadır. Bu ödemeleri yapan işverenler için bu önemli bir kazanımdır.

Bu istisna olmasaydı işverenler bir asgari ücret için net 1.000 TL'ye kadar yapacakları söz konusu ödemeler nedeniyle 178,4 TL gelir vergisi ve 454,6 TL SGK primi fazladan ödeyeceklerdi. İstisna nedeniyle bir asgari ücretlinin toplam kazancı 633 TL olmaktadır. Söz konusu istisna nedeniyle çalışanların ücretleri en az 1.000 TL artacaktır.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından uygulanan "Doğal Gaz Tüketim Desteği" programından hanelerin yararlanabilmesi için başvuru sahibinin
Türk vatandaşı olması
e-Devlet Kapısı üzerinden destek programına başvurmak,
Doğal gaz arzının sağlandığı ilçe/bölgede ikamet eden,
İkamet adresinde ön ödemeli veya faturalı sayaca bağlı doğal gaz aboneliğinin bulunması,
Ödenecek faturanın mesken abone grubuna ait olması ve ilgili SYD Vakfının hak sahipliği kararı vermesi gerekmektedir.