Atıl Para İle Yatırım Yaparak Para Kazanmak!

Atıl para nedir; kişiden kişiye, yaştan yaşa, stres durumu yönetimine göre değişse bile en azından bir sene boyunca ihtiyacımız olmayacak bir para demektir.

Atıl para nedir; kişiden kişiye, yaştan yaşa, stres durumu yönetimine göre değişse bile en azından bir sene boyunca ihtiyacımız olmayacak bir para demektir, yani atıl paramıza bir sene boyunca ihtiyacımız olmayacağı yüzde doksan ihtimalle biliyoruz diyelim, tabi ki yüzde yüz emin olamayız ama yüzde doksan ihtimalle kişinin bir sene boyunca ihtiyacım olmaz dediği paraya atıl para denir. Bu durum iki sene olursa daha iyi, beş sene olursa çok daha iyi olur, çünkü hem daha az riskimiz olur hem daha psikolojimiz yerinde hissederiz hem de daha yüksek kar elde ederiz.

Öncelikle para ile para kazanmakta şöyle bir şey var, ne kadar çok paran varsa o kadar çok kazanırsın durumu yanlıştır, tamamen gösterişin, kapitalizmin bir uydurmasıdır, böyle bir durum yoktur. Kişi kazançlarını yüzde üzerinden yaparsa, örneğin yüz lira ile on lira kazanır ise yüzde on kazanmış olur, bir milyon lira ile de yüz milyon lira kazanırsak yüzde on kazanmış oluyoruz, bu yüzden küçük yatırımcıyı vazgeçirmek için özellikle kaldıraçlı işlemlere sokmak, krediye sokmak, borca sokmak için bir sonraki ay kullanacağı paraya bile göz koyup o paraya bile borsaya sokabilmek veya herhangi bir yatırıma sokmak için yapılan bir kandırmaca, bir usuldür. Küçük yatırımcı olarak düşünülmesi gereken durum, para ile para kazanırken, yatırım ile para kazanırken yüzdesel olarak kazancımızdır, paranın miktarı ne olursa olsun yüzde elli kazanıyorsak bir sene içerisinde gayet iyi bir orandır, kişi yüzde 1 kazanıp yüz binde bin lira kazanıyor ise bu kötü bir orandır, bunu bilirsek bu yüzden baskılar içerisinde kalmazsınız. kredi çek diyenlere, kaldıraca gir diyenlere, borçla oyna diyenlere de her zaman söylenecek şey biz yüzde ile hareket ediyoruz, bizim işimiz sadece yüzde.

Gereken yüzdemizi aldığımız zaman bizim için yeterli çünkü bir hırsımız yok, doğru ve emin adımlarla hedefimize ilerleriz. Bu durumdan da öncesi eğitimdir. Kişi kesinlikle diğer insanlar gibi kulaktan duyma şeylerle hareket etmemesi için eğitimini alması gerekir. Teknik analiz, temel analiz eğitimlerini mutlaka öğrenmeli, bu bilgiler kişiyi iyi seviyelere getirebilir.

 Riskler her zaman var mıdır? Ne yapmak gerekir

 Kişi risklerin her zaman var olduğunu bilmeli, yani kişi para ile para kazanmaya, yatırım yapmaya odaklanır, bu riskler her zaman olduğu için kişi atıl para ile yatırım yapar çünkü atıl paramız olursa risklerde kaybettiğimiz zaman yarınki ihtiyacımızı bu para ile karşılamadığımız için bize büyük bir sorun oluşturmaz, bu büyük bir sorun oluşturmadığı zamanda kişinin panik satışlarından ve mental kısımdan korur. Kişi herhangi bir yatırım yaptığında bu ne olursa olsun tabi ki içinde kesinlikle risk bulunduruyor. Atıl paramızı yatırım yapmadan önce bölmeliyiz, tek bir yatırıma yatırırsak bu yatırım iflas ettiğinde tüm paramızdan oluruz.

Yaptığımız yatırım zarar etmeye başlarsa bu kişiyi nereye doğru götürecek otomatikman mental kısma doğru götürecek, bu durum kişinin psikolojisinin bozulmasına, aile huzurunun bozulmasına, sağlığının bozulmasına neden olacak buda kişiyi hızlı bir şekilde panik satış yoluna götürecektir. Kişi bu sefer yüzde on kaybettiyse panik ile zararına yatırımdan çıkacaktır. Eğer kişi bir ay sonraki kira parası olan iki bin lira ile yatırım yaparsa hisse senedi, altına, dövize yatırım yaparsa bir ay sonra iki bin beş yüz lira olarak geri alırım beş yüz lira bana kalır kirayı da öderim diyorsa aldığı yatırım aracı düştüğü zaman ne yapacağını şaşırır, bu risk gerçekleştiği zaman olay kişiyi mental kısma sürükler. Mecburen kirasını ödemen isteyeceği için elindeki yatırım aracını satar, zarar eder ve üzerine ekstra cebinden para eklemek zorunda kalır buda kişiyi kısır bir döngü içerisine sokarak sürekli zarar etmeye iter. Kişinin bu durumda doğru stratejisi kazandığı arttırdığı paraları atıl paraya dönüştürüp ardından yatırım yapmalı bunun için illa bir sene bekleyip atıl para oluşturup onunla yatırım yapılması gerekmiyor. Kişi üç bin lira maaş alıyorsa, iki bin beş yüz lirası kesin giderleri ise beş yüz lirayı atıl paraya dönüştürüp, illaki çok büyük yatırım yapılması gerekmiyor, günde bir adet ereğli hissesi almak, üç adet doğan holding almak, iki adet iş yatırımı almak gibi sıralayabiliriz illaki yüzlerce lot satın almaktan bahsetmiyoruz, adım adım kaliteli kendimize güvenerek doğru strateji ile yatırım yapmak gerekli.

Risklerin olduğu unutulmamalı, atıl para ile yatırım yapılmalı ve mental sağlığımızı bozacak şeylerden uzak durmalıyız çünkü bize panik satış yaptırabilir, bu yüzden yatırımlarımızı her daim atıl paramızla yapmalıyız. Birde aylık düzenli ödemelerimizin dışında bize kalan paranın yüzde ellisini atıl para olarak harcayabiliriz, bu parayı bir sene içerisinde kullanmayacakmış gibi dolara, altına, hisse senetlerine bağlayabiliriz, kalan yüzde elli parayı ise mevduata, bonaya, tahvile yatırımlarını yapabiliriz, kripto paraya taşıyabiliriz. Burada net bir şey söylemek doğru olmuyor sizin yaşınıza, gelir durumunuza, stres seviyenize bağlı olarak değişiyor, atıl para ile yatırım yapmanın önemini kavramalıyız ve kendimizi risklere karşı korumalıyız.

 *Yatırım Tavsiyesi Değildir.