EkonomiGündem

Atilla Yeşilada’dan korkutan açıklama: Kur şoku kesin, maalesef kaçınılmaz

Ekonomist Atilla Yeşilada artan döviz kurları sonrası korkutan bir açıklamada bulundu. Yeşilada, Kur şoku kesin, maalesef kaçınılmaz, iddiasında bulundu. İşte detaylar.

Dolardaki yükseliş bugünde sürdü. Dolar bugün 17.20 seviyesini aşarken euro ise 18.41 liraya kadar yükseldi. Diğer yandan döviz kurlarındaki artış sonrası kur korumalı mevduat aracılı ile Hazinenin de yükümlülükleri artıyor. Şu an itibariyle kur korumalı mevduatın Hazineye yükü 160 milyar lirayı aşmış durumunda.

Döviz kurlarının tekrar 21 Aralık 2021 tarihindeki tarihi seviyesine emin adımlarla gidiyor. Herkes dövizdeki bu yükseliş ardından hükümetin nasıl bir adım atacağını beklerken Ekonomist Atilla Yeşilada’dan korkutan bir açıklama geldi.

Kur şoku kesin, maalesef kaçınılmaz

Atilla Yeşilada, ‘Kur şoku kesin, maalesef kaçınılmaz’ dedi. Daha sonra ise çarpıcı açıklamalarına devam eden, ‘’Yine 70’lere döneceğiz, don lastiğinde mark dönemine” diye konuştu.

Atilla Yeşilada açıklamasında şunlara değindi.

”Kur şoku kesin, maalesef kaçınılmaz. Hiç kimse elimizden geleni yapacağız demiyor. Hokkabazlık yapıyorlar. Bu yüzden kur şoku gelecek. Şu anda bütün malzeme hazır. Bireyseller Merkez Bankası’nın elinde onların mevduatlarını karşılayamayacağı döviz olduğunu anladığı gün patlayacak. Faiz artırımını Erdoğan yapmaz. Ona göre enflasyonun çözümü faiz değil. Yine 70’lere döneceğiz, don lastiğinde mark dönemine”

Süper bono ile bütçe açığı kapatılmaya çalışılıyor

Diğer yandan bütçe açığı ile ilgili uyarılarda bulunan Yeşilada, Süper bono ile bütçe açığı kapatılmaya çalışıldığını belirterek, ‘’İlk aşamada yüksek enflasyondan korkanlar tüketimlerini öne çektiler. Şimdi yüksek enflasyon gelirleri azalttığı için tüketim daralmaya başladı. Dolayısıyla gelirler azalmaya başladı. Bu yüzden bütçe açığı artmaya mahkum. Enflasyon ve bu para politikası ölümcül. Süper bono ile bütçe açığı kapatılmaya çalışılıyor. Bunlarla rantiyelere para dağıtılacak” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu