Bankalar

Avrupa Bankaları iklim stres testinde başarısız oldu

Avrupa Merkez Bankası (AMB) öncülüğünde Avrupa Bankalarına yapılan iklim stres testinde bankalar başarısız sınav verdi.

Avrupa iklim krizine ilişkin çalışmalarına sürdürüyor. Bu kapsamda finansal sistemi iklim krizine karşı güçlü hale getirmek için çalışmalarını sürdüren Avrupa Merkez Bankası (AMB) bankaları iklim stres testine soktu. Yapılan test sonrası düşük karbonlu bir ekonomiye geçişin öngörülemez olması nedeniyle bankaların 70 milyar euroluk (71 milyar dolar) bir zararla karşı karşıya olduğunu görüldü.

Öte yandan testte bankaların  yüzde 60’ı iklim riskine hazır olmadığı vurgulandı. Testte kredi verenlerin büyük bir kısmının, kredi riski modellerine iklim riskini dahil etmediği ve sadece beşte birinin kredi verirken bunu bir değişken olarak değerlendirdiği belirtildi.

Yapılan testin ardından açıklamalarda bulunan AMB Denetleme Kurulu Başkanı Andrea Enria, “Euro Bölgesi bankaları, iklim riskini ölçmek ve yönetmek, mevcut veri açıklarını kapatmak ve sektörde halihazırda mevcut olan iyi uygulamaları benimsemek için çabalarını acilen hızlandırmalı” değerlendirmesinde bulundu.

Faiz gelirlerinin büyük bir kısmını sera gazı yoğun sektörler oluşturuyor

İklim stres testinde dikkat çeken bir diğer unsurda bankaların faiz gelirlerinin sektörel dağılımı oldu. Buna göre bankaların faiz gelirlerinin 3’te 2’lik kısmını sera gazı yoğun sektörler oluşturuyor.

Bu, veri açıklarını kapatmak için iyi bir ilk adım olsa da, bankaların müşterilerinin geçiş planlarına ilişkin daha doğru veriler ve içgörüler elde etmek için müşteri katılımını artırmaları gerekiyor diyen Avrupa Merkez Bankası (AMB), “Bu, bankaların ileriye dönük iklim risklerine maruz kalma durumlarını ölçmeleri ve yönetmeleri için bir ön koşuldur” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu