BankalarGündem

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan Türkiye’ye yeşil finansman desteği

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye'ye 500 milyon euroluk yeşil finansman sağlayacak.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye’ye 500 milyon euroluk yeşil finansman sağlayacak. Bu miktar, bankanın Türkiye’de bugüne kadarki enerji verimliliğiyle ilişkili fonları arasında en büyüğü olarak kayıtlara geçti.

Küresel ısınmanın etkileri kendini iyiden iyiye hissettirmeye devam ederken ilgili kuruluşlarda bu konudaki desteklerini arttırmaya başladı. Bu kuruluşların en büyüklerinden biriside Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası. Banka küresel iklim krizi ile mücadele kapsamında Türkiye’ye 500 milyon euroluk yeşil finansman sağlayacak.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası

Türkiye’nin Paris Anlaşması’nı onaylamasının ardından iklim hedeflerinin daha iddialı hale geldi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Finansal Kurumlardan Sorumlu Türkiye Başkan Vekili Arthur Poghosyan, Türkiye’nin Paris Anlaşması’nı onaylamasının ardından iklim hedeflerinin daha iddialı hale geldiğini ve 2053’te sıfır emisyona ulaşmayı taahhüt ettiğini belirtti.

Türkiye’nin taahhüt ettiği bu hedeflere ulaşılması için yeşil yatırımlarını hızlandırması gerektiğini belirten Poghosyan, “Türkiye için oluşturduğumuz GEFF, 500 milyon euro. Bu miktar, bankanın Türkiye’de bugüne kadarki enerji verimliliğiyle ilişkili fonları arasında en büyüğü. Fonun büyüklüğü ve dizaynı, Türkiye’nin yeni iklim taahhütleriyle uyumlu.” diye konuştu.

Açıklamasının devamında Poghosyan , GEFF kapsamında Türkiye’deki banka ve leasing şirketlerine finansman sağlanacağını bu kuruluşların da uygun şartları sağlayan yeşil projelere yatırım yapan şirket ve işletmeleri destekleyeceğinin altını çizdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu