Gündem

Avrupa Merkez Bankasının 75 baz puan faiz artırımına gitmesi bekleniyor

Avrupa’da enflasyon artmaya devam ederken Avrupa Merkez Bankasının kararı merakla bekleniyor. Piyasalar ise bankanın 75 baz puan faiz artırımına gideceği konusunda hemfikir. İşte detaylar.

Enflasyon tüm dünyanın bir numaralı gündem maddesi olmaya devam ediyor. ABD’den Avrupa’ya dünyanın her yerinde enflasyon oranları artmaya devam ediyor. Merkez Bankaları da artan enflasyon oranlarını dizginlemek üzere faiz artışlarına devam ediyor. Amerika Merkez Bankasının (FED) bu ayki toplantısında da 75 baz puan faiz artışı yapması bekleniyor. FED faiz kararını 1-2 Kasım tarihinde açıklayacak. FED yetkilileri 75 baz puan faiz artışı konusunda hemfikir

Piyasaların beklentisi Avrupa Merkez Bankasının faiz artırması yönünde

Öte yandan Avrupa ülkelerinin de başı artan enflasyon oranları dertte. Enflasyon oranları artarken faiz artışı konusunda geç kalan Avrupa Merkez Bankası şimdide resesyon ve enflasyon ikilemi arasında sıkışmış durumda. Ancak piyasalar bankanın kararını enflasyonda yana kullanacağını ve faizleri 75 baz puan artıracağını bekliyor. Faiz kararı kadar Avrupa Merkez Banaksı Başkanı Lagarde’nin karar sonrası yapacağı konuşmada piyasalar açısından önem arz ediyor. Borsaların gözü kulağı gelecek hafta Merkez Bankalarında olacak

İngiltere’de siyasi kaos sürüyor

Öte yandan İngiltere’deki siyasi krizde sürüyor. Hafta içinde İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın istifa etmesinin ardından iktidardaki Muhafazakar Parti’de yeniden başlayacak liderlik yarışı kapsamında eski Başbakan Boris Johnson ve eski Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın adaylar arasında yer alması bekleniyor. İngiliz tahvil piyasalarında yaşanan sert dalgalanma da geçen hafta itibarıyla durulmuş durumda. Bu gelişmeleri yakından takip eden İngiltere Merkez Bankası (BoE), kasım ayı başından itibaren 80 milyar sterlinlik İngiliz devlet tahvilinin satışına başlamasına karar verdi.

İran’a yaptırım kararı

Rusya-Ukrayna savaşı ve uygulanan ambargolar Avrupa ülkelerinin enflasyon oranları kadar önemli gündem maddelerinden bir tanesi. Rusya’ya ambargolar devam ederken bir yandan da ambargoları delmeye çalışan ülkelere de yakından takip ediliyor. Bu kapsamda Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Ukrayna’daki savaşta kullanması için Rusya’ya insansız hava aracı gönderdiği gerekçesiyle İran’a yaptırım kararı aldı.

Son olarak ise artan enerji fiyatlarını görüşmek ve tavan fiyat uygulanması için bir araya gelen Avrupa Birliği ülkeleri lideri yapılan yoğun görüşmelere rağmen bir karara varamadı. AB üyesi ülkelerin liderleri, doğal gaza tavan fiyat uygulanması konusunda anlaşma sağlayamadı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu