Ayı Piyasası / Boğa Piyasası Nedir?

"Boğa" terimi, piyasalarda yukarı doğru hareket eden ve "varlık fiyatlarını yukarı iten" boğaya benzetildiğinden gelir.

Boğa Piyasası: Uzun süre devam etmek veya bir varlık satın almak, bir tüccarın yapabileceği bir yükseliş hareketidir. Boğa olmak veya boğa tavrına sahip olmak, bir varlığın fiyatının değer kazanacağı inancından kaynaklanır. Boğa piyasası, bir madeni paranın fiyatının yükseldiği zamandır. Ayrıca yükseliş trendi olarak adlandırılır

Ayı Piyasası: Ayı piyasası, boğa piyasasının tam tersidir - bir varlığın fiyatının düşeceği inancıdır. Ayı piyasası, bir madeni paranın fiyatının düştüğü zamandır. Ve düşüş trendi olarak adlandırılır.

Boğa Terimi Nerden Gelir?

"Boğa" terimi, piyasalarda yukarı doğru hareket eden ve "varlık fiyatlarını yukarı iten" boğaya benzetildiğinden gelir. Piyasa içerisinde uzun süre devam etmek veya bir varlık satın almak, bir tüccarın yapabileceği bir yükseliş eylemidir.  Boğa düşüncesinde olmak, bir varlığın fiyatının değer kazanacağı inancından kaynaklanır. Örneğin, “Bitcoin konusunda yükselişte” demek, yatırımcının Bitcoin fiyatının artacağına inandığı anlamına gelir.

Boğa düşüncesinde olmak bir fikri veya eylemi temsil edebilir. Yükselişte olan biri, üzerinde yükseldiği varlıklarda uzun sürebilir. Veya varlık fiyatının artacağına dair bir fikirleri olabilir, ancak herhangi bir işlem yapmamaya karar verebilirler. Yükseliş duruşları, bir kripto para birimi hakkında belirli görüşler olabilir veya genel piyasa hakkında geniş görüşler olabilir.

Boğa Piyasası

Boğa piyasası, genellikle aylar veya yıllar gibi sürekli bir süre boyunca bir madeni paranın fiyatının yükseldiği (yükselme trendi olduğu) zamandır.

Ayı Terimi Nerden Gelir?

"Ayı" veya "düşüş" terimi, pençeleriyle aşağı doğru vuran ve "varlık fiyatlarını aşağı çeken" ayıdan gelir. Ayı piyasasında olmak boğa piyasasının yani yükselişin tam tersinde olmak demektir. Kısacası bir varlığın fiyatının düşeceği inancıdır. “XRP'de düşüş var” demek, bireyin XRP fiyatının değer kaybedeceğine inandığı anlamına gelir. Ayı duruşları, bir kripto para birimi hakkında belirli görüşler olabilir veya genel piyasa hakkında geniş görüşler olabilir.

Yükselen görüşler gibi, bir kişi belirli bir proje veya genel olarak bir kripto para birimi hakkında aşağı yönlü inançlara sahip olabilir. Düşüş inancına sahip bir tüccar, görüşlere göre hareket etmeyi veya etmemeyi seçebilir. Yatırımcı harekete geçerse, şu anda sahip oldukları madeni paraları satabilir veya açığa çıkabilir.

Ayı Piyasası

Ayı piyasası, bir madeni paranın fiyatının düştüğü (düşüş trendi olarak adlandırılır) genellikle aylar veya yıllar içinde gerçekleşir.  Bir yatırımcı “Bu madeni parada eksiğim” demek yerine “Bu madeni parada düşüş yaşıyorum” diyebilir. Her ikisi de kişinin fiyatların düşeceğine inandığını gösterir. Bu durumda yatırımcının ayı piyasası içerisinde olduğunu gösterir.

Değerlendirme

Hangi madeni para ile işlem yapıyor olursanız olun, piyasaların durumu hakkında herhangi bir konuşmaya katılırsanız, “yükseliş” ve “düşüş” terimlerinin kullanıldığını duyacaksınız.   Buna göre yatırım adımlarınızı atmaya başlayacaksınız.