Bilgi MerkeziDöviz & BorsaEkonomi Sözlüğü

Ayı piyasası ne demek? Ayı piyasasının geldiği nasıl anlaşılır?

Yatırımcılar en çok korktuğu piyasa türü olan ayı piyasası ne demek? Ayı piyasasının geldiği nasıl anlaşılır? Ayı piyasası ne kadar sürer? İşte yanıtlar.

Yatırım dünyasına yeni adım atan yatırımcılar en çok duyduğu terimlerden biriside ayı piyasası kavramıdır. Peki, ayı piyasası ne demek? Ayı piyasasının geldiği nasıl anlaşılır? Ayı piyasası ne kadar sürer? İşte yanıtlar.

Ayı piyasası ne demek?

Yatırımcıların en çok korktuğu piyasa türü olan ayı piyasasında  yatırımcılar boğa piyasasının aksine piyasanın geleceğine dair karamsar beklentiler beslediği ve fiyatların mevcut durumundan daha da aşağılara düşeceğini beklediği piyasa ortamıdır. Ayı piyasasında yatırımcılar fiyatların gelecekte daha da düşeceği beklentisi içinde olur.

Ayı piyasasının geldiği nasıl anlaşılır?

Ayı piyasasının geldiğini anlamak çok kolay değildir. Ancak piyasaların yüzde 20 ve daha fazla değer kaybetmesi ayı piyasasının varlığına işarettir. Öte yandan ayı piyasalarında fiyatlar daha düşük dipler ve daha düşük teper oluşur.

Tipik bir ayı piyasasında daha düşük dipler ve daha süşük teperler oluşur
Tipik bir ayı piyasasında daha düşük dipler ve daha süşük teperler oluşur

Ayı piyasası ne kadar sürer?

Ayı piyasalarının süreceği piyasa dinamiklerine göre değişiklik göstermektedir. Ayı piyasaları bazı piyasalarda 6 ay sürerken bazı piyasalarsa 2 ay sürebilir. Ayı piyasalarının bitip bitmediğini anlamak için fiyat grafiğine bakılabilir. Tipik bir ayı piyasasında fiyatlar yukarıda belirttiğimiz gibi daha düşük dipler ve daha düşük tepeler oluşur. Bu görümün bozulması ayı piyasasının sonuna geldiğine dair işaretler olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu