Bağımsız kripto para platformu The Block hakkında ortalığı karıştıracak iddia!

Bağımsız kripto para gazeteciliği yaptığını iddia eden bir medya şirketi olan The Block'un, iflas eden FTX'in CEO'su Sam Bankman-Fried tarafından bir yılı...

Bağımsız kripto para platformu The Block hakkında ortalığı karıştıracak iddia!

Bağımsız kripto para gazeteciliği yaptığını iddia eden bir medya şirketi olan The Block'un, iflas eden FTX'in CEO'su Sam Bankman-Fried tarafından bir yılı aşkın bir süredir gizlice finanse edildiği ortaya çıktı. Bu durum şirketin CEO'su Michael McCaffrey'in istifasıyla sonuçlandı. Paranın Bankman-Fried ile ilişkili hesaplardan doğrudan McCaffrey'nin kişisel hesaplarına aktarıldığı da öğrenildi. Şirketten yapılan açıklamaya göre, The Block’un Baş Gelir Yetkilisi Bobby Moran, derhal geçerli olmak üzere CEO’luk görevine getirilecek. Moran yaptığı açıklamada “The Block’ta Mike dışında hiç kimsenin bu mali anlaşmadan haberi yoktu” dedi. “Kendi deneyimlerimize göre, Mike’ın haber merkezini ya da araştırma ekiplerini, özellikle de SBF, FTX ve Alameda Research ile ilgili haberleri, uygunsuz bir şekilde etkilemeye çalıştığına dair hiçbir kanıt görmedik.” ifadelerini kullandı. Ayrıca, McCaffrey’in şirkette finansman hakkında bilgi sahibi olan tek kişi olduğu bildirildi.

Ev almak için Alameda’dan kredi kullanmış

McCaffrey'nin toplamda üç kredi aldığı söyleniyor. Bunlardan ilki 12 milyon dolar tutarındaydı ve 2021 yılında şirketteki yatırımcı hisselerini satın almak için kullanıldı. O tarihte CEO olarak günlük operasyonları devraldı. Ocak ayında 15 milyon dolarlık ikinci bir kredi, günlük operasyonların finanse edilmesine yardımcı olmak için kullanıldı. İşlemleri bilen kaynaklara göre Alameda'dan alınan 16 milyon dolarlık üçüncü bir kredi ise The Block CEO'su Michael McCaffrey'in Bahamalar'da bir daire satın almasını finanse etmek için kullanıldı. İstifa, Bankman-Fried'in kripto imparatorluğunun çöküşüyle ilgili bir dizi sektör kaybının sonuncusu. McCaffrey, CEO'luk görevinden ayrılmanın yanı sıra şirketin üç kişiye çıkacak olan yönetim kurulundan da istifa edecek. Şirket şu anda genişletilmiş grupta Moran'a katılacak iki üye getirmek için çalışıyor. Öte yandan McCaffrey şirketin çoğunluk hissedarı olmaya devam edecek.