Bilgi MerkeziGündem

Bakan Bilgin EYT’nin meclise sunulacağı tarihi açıkladı

Bakan Vedat Bilgin’den son dakika EYT açıklaması. Bakan Bilgin Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) meclise sunulacağı tarihi açıkladı. İşte EYT’nin meclise sunulacağı tarih.

Son dakika. EYT’lilerin merakla beklediği açıklamayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptı. A Haber’de soruları yanıtlayan Bakan Bilgin EYT ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin EYT’nin ocak ayında meclise sunulacağını söyledi.

Masada tek bir formül var

Gündemde dolaşan Hollanda ve Almanya modeli ile ilgili konuşan Bilgin böyle bir çalışmanın olmadığını masada tek bir formülün olduğunu ve arkadaşlarımız çalışmalarını tamamladığında konunun meclise sunulacağını belirtti.

EYT nedir?

Emeklilikte Yaşa Takılanların kısaltılmış hali olan EYT birim gününü doldurmasına rağmen yaş haddinden dolayı emekli olamayanlara verilen isimdir. 8 Eylül 1999’da yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık süresi (erkek için 25, kadın için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) şartlarının yanına bir de yaş şartı (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirildi. 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanların yeni şartlara entegrasyonu da sigortalılık süresine göre kademeli olarak sağlandı.

Emekli olmak için üç şartın (sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartının) birlikte sağlanması aranmaya başladı. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar EYT’li olarak adlandırılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu