Gündem

Bakan Bilgin memur zamları için temmuz ayını işaret etti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin memurlara yapılacak zam oranları ve özlük haklarındaki iyileştirmeler için temmuz ayını işaret etti.

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) tarafından düzenlenen programa katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin burada gündeme dair açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin insana yapılan yatırımın önemine dikkat çekerek,’’Üniversitelerimiz insan yetiştiriyor, gençler yetiştiriyor. Ama sanayi bir çağ değişiminin içerisinde. Sanayi giderek büyüyor. Giderek bilişim üzerine kurulu bir endüstriye dönüşüyoruz. Bilgi toplumu dedikleri bir çağ başlıyor. Birçok ülke bu dönüşüme yaklaşık 20 sene önce başladı. Biz tamamen şimdi bu işin içindeyiz ortasındayız.’’ açıklamasında bulundu.

3600 ek göstergede sona gelindi

Kamu çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili iyileştirmeler için temmuz ayını işaret eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin “Bugün buraya gelirken de gazeteciler sık sık soruyorlar. Enflasyon var, çalışanların sorunları ne olacak? Ücretlerde bir düzenleme yapılacak mı? Emeklilerin durumu ne olacak? Sık sık bu sorular gündeme geliyor. Biz çalışanlarımızın sorunlarını çözmek zorunda olan bir görevde bulunuyoruz. Bizim Bakanlığımızın görevi bu. Çalışanımızı, işçimizi, emeklimizi korumak mecburiyetindeyiz. Bunların bütün sorunlarına sahip çıkan bir konumdayız.

Geçtiğimiz aralık ayı sonunda asgari ücreti tarihsel olarak Türkiye’nin gördüğü en üst düzeyde yüzdelerle arttırdık. Arkasından esas yaptığımız önemli değişim odur. Asgari ücreti arttırırsınız ama arkasından onunla beraber yaptığımız şey asgari ücret düzeyinde bütün ücretlilerin gelirlerinin vergi dışı bırakılması Türkiye’nin tarihinde bir dönüm noktasıdır.

Biz bu tarihsel adımları atan bir hükümetin mensupları olarak bundan sonra da çalışanlarımızı koruyacağız. Bundan sonra da ücretlilerimizin enflasyon karşısındaki kayıplarını giderecek çalışmalar bizim programımızda.

Önümüzdeki temmuzda da yapacağımız düzenlemeler var. Biz emeklilerin maaşlarını, kamu çalışanlarının hem özlük haklarını düzenleyen çalışmaları tamamlamak üzereyiz.’’ dedi.

Diğer yandan Bakan Bilgin 3600 ek gösterge çalışmalarında da sona geldiğini ve emeklilikte yaşa takılanlar (EYT)  konusunda da çalışmaların devam ettiği bir neticeye varıldığında kamu oyuyla paylaşılacağını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu