Gündem

Bakan Bozdağ: Kira artış oranına sınır getirildi!

Merakla beklenen kira düzenlemesinde sona gelindi. Açıklamayı Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yaptı. İşte detaylar.

Türkiye’de artan kira fiyatları sonrası 3 bakanlık harekete geçerek kira düzenlemesi ile ilgili bir çalışma yapmıştı. Çalışmada sona gelindi. Açıklamayı ise Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yaptı. Bakan Bozdağ, kira artış oranlarına sınır getirildiğini açıkladı. Bozdağ yaptığı açıklamada, “Konut kiraları bakımından 1 Temmuz 2023 yılına kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde bir önceki seneki kiranın yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde bir artış yapılması imkânı getiriliyor” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın kira fiyatları açıklaması
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın kira fiyatları açıklaması

Daha önce enflasyona endeksleniyordu

Kira artış oranları daha önce ise 12 aylık enflasyon oranına endeksleniyordu. Ancak Türkiyede enflasyon oranlarının yüzde 73’lere çıkmasının ardından bu yöntem uygulanamaz hale geldi. Bunun üzerine 3 bakanlık harekete geçerek kira zam oranlarının belirlenmesinde yeni bir yöntem üzerinde çalıştı. Çalışma sonrası ise kire fiyatlarının bir önceki seneki kiranın yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde bir artış yapılmasına karar verildi.

Dünyadaki uygulamalar incelenmişti

Kira oranları ile ilgili düzenlemede dünyadaki uygulamalar incelenmişti. Dünyadaki kira artış oranları ile ilgili düzenlemeler ise şöyle:

  • İspanya’da Katalonya Özerk Bölgesi’nde zam oranları önceki 5 yıldaki artış seviyesini geçmeyecek şekilde belirleniyor.
  • Çin’de ise yıllık kira artışının yüzde 5 ile sınırlandırılmış durumda.
  • Almanya’nın Berlin eyaletinde ise 2020 yılında eyalet meclisi tarafından kira artışının 2025 yılına kadar dondurulması kararlaştırılmış ancak düzenleme Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu