BankalarEkonomiGündem

Bakan Nebati borsaya giren para miktarını açıkladı: 300 milyar dolar

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bugün yine çarpıcı bir açıklama ile gündem oturdu. Bakan Nebati borsaya 300 milyar dolar giriş olduğunu söyledi. Detaylar haberimizde.

Borsa İstanbul’da bankacılık hisseleri öncülüğünde yaşanan ralli hükümet üyelerinin de gündeminde. Bugün Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bir televizyon programında yaptığı açıklama ile yine gündeme oturdu. Bakan Nebati yabancı yatırımcının Türkiye’ye olan ilgisi ile ilgili konuşurken Borsa İstanbul’a 300 milyar doların üzerinde giriş olduğunu söyledi. Bu açıklamanın ardından sosyal medyada Bakan Nebati’nin rakamı abarttığını ve milyon diyecekken milyar dolar dediği yorumları yapıldı.

Nebati açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: ‘’Doğrudan yatırımlar ve çeşitli enstrümanlarla Türkiye’ye bir giriş olduğunu gözlüyoruz, bunun yansıması nerede? BIST’te. BIST’e giren miktar 300 milyar doların üzerinde. Dünya güvenli bir liman arıyor ve Türkiye dünyada bu güvenli limanların başında geliyor. Doğrudan yatırımlara geliyorlar, gayrimenkul sektörüne geliyorlar, tüm bunlara baktığımızda DTH’larda bir miktar artma, brüt rezervlerin 110 milyar doların üzerine çıkması gibi bir sonucu ortaya koydu, bu artarak devam edecek.”

Faiz oranları

Son dönemde gündemden düşmeyen faiz oranlarına da değinen Nebati piyasa faizlerinin politika faizi seviyesine yanaşmasını beklediklerini belirterek, “Son alınan karar ile üç ayaklı bir model geliştirildi. Atılan adım ile faizlerde gerileme hedeflendi. Bankalar pazartesiden itibaren menkul kıymetlere olan ilgilerini artırdı. 2 ve 10 yıllık tahvillerde 2 puandan fazla düşüşler gördük. Eylül ayında tahvil ihracına çıkacağız, bankalarımızın ihtiyacını karşılamış olacağız, alınan kararların kredilerin uygun ve Türkiye ekonomisi modeline uygun kullandırılması amaçlanıyor. Eylül ayında tahvil ihracına çıkacağız, bankalarımızın ihtiyacını karşılamış olacağız, alınan kararların kredilerin uygun ve Türkiye ekonomisi modeline uygun kullandırılması amaçlanıyor. Yüzde 23 altında kullandırılması teşvik ediliyor, kredi faizlerinin TCMB faiz oranlarına yakınsayacağı şeklinde bir beklentimiz var” dedi.

Cari açık

Konuşmasının devamında dış ticaret verilerine de değinen Bakan Nebati, ‘’ 2021 yılında cari açık 13 milyar dolar. Türkiye sıkıntı yaşamadan bunu atlattı. Türkiye ödemeler dengesini karşılama konusunda sıkıntı yaşamadı, yaşanmayacak. 2022 haziranda 32,7 milyar dolar cari açığımız var. 6 aylık süreçte cari açık 45 milyar dolar seviyesine gelsin. İlk 6 ayda 32 milyar dolarını karşıladık. Bundan sonra karşılaşabileceğimiz 13 milyar dolar. Türkiye bunu çok rahat bir şekilde karşılar” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu