EkonomiGündem

Bakan Nebati’den enflasyon itirafı: büyümeyi tercih ettik

Son dakika. Bakan Nebati’den enflasyon itirafı geldi. Nebati, enflasyonu düşürmek için çok sert tedbirler alabilirdik ancak biz büyümeyi tercih ettik, dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin itirafı gündeme bomba gibi düştü. Bankan Nebati resmi enflasyon oranlarının yüzde 73,50’ye, ENAG’a göre ise yüzde 161’e çıkmasının ardından daha fazla dayanamayarak itirafta bulundu. İşte detaylar,

bakan nebati enflasyona karşı daha sert tedbirler alabilirdik ancak biz büyümeyi tercih ettik dedi

Büyümeyi tercih ettik

AKP’nin 30. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati çarpıcı bir itirafta bulundu. Bakan Nebati enflasyon konusunda daha sert tedbirler alabileceklerini ancak büyümeyi tercih ettiklerini belirterek, “Dövizi düşürmek için yüksek faiz artışı yapabilirdik. Ama o zaman üretim bundan olumsuz etkilenirdi. Biz bir yol ayrımına gittik. Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Yoksa enflasyonu düşürmek için çok sert tedbirler alabilirdik. Yüksek faiz artışı yapardık. O zaman üretim dururdu. Kur korumalı TL’ye geçerek bir yandan doları frenledik. Diğer yandan üretimi ve büyümeyi tercih ettik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor. Büyümeyi tercih ettiğimiz için büyüme rakamları iyi geliyor, büyüme istihdama da olumlu olarak yansıyor. Ama biz dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik gelirlerini arttırıcı düzenlemeler yapıyoruz. Böylece onları enflasyonun karşısında korumaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı. Diğer yandan Bakan Nebati 2023 sonu için enflasyon hedefinin yüzde 19,9 olduğunu aktardı.

Zengini daha zengin, fakiri daha fakir yaptık

Bakan Nebatinin bu açıklamasının ardından eleştirilerde birbiri ardına geldi. Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Ziraat Bankası eski genel müdür yardımcısı Şenol Babuşçu, ‘’Bu bir itiraftır:”zengini daha zengin, fakiri daha fakir yaptık” dedi.

Stratejist Tunç Şatıroğlu ise konuyla ilgili olarak bir dörtlük paylaştı.

Yürü bre Hızır Paşa

Senin de çarkın kırılır

Güvendiğin padişahın

O da bir gün devrilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu