DOLAR 5,7425
EURO 6,3266
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Sağanak Yağışlı

Bakan Varank’tan Muayeneler İçin Son Gün Uyarısı!

13.05.2019
2
A+
A-

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ellerindeki ölçü aletlerinin muayenelerini yaptırmamış esnaflara bir defaya mahsus olarak sağlamış oldukları muafiyetlerin son gününün 28 Mayıs olduğunu hatırlatarak “sonra mağdur olmayın” uyarısı yaptı.

Mustafa Varank, yapmış olduğu yazılı açıklamayla, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunundaki değişikliğin getirmiş olduğu muafiyetin 28 mayısta sonlanacağını bildirdi.

Varank ayrıca, periyodik muayene süresini geçirmiş olan esnaf sayısının 500 bine ulaştığını da paylaştı.

Varank açıklamasını, “Esnafımız mağdur olmasın diye bu düzenlemeyi hatırlatıyorum. Ölçü aletlerini kullanan esnafımız, sehven veya başka sebeplerle muayene sürelerini geçiriyor ve ceza ile karşı karşıya kalıyordu. Bazen kesilen ceza, ölçü aletinin değerini aştığı için esnaf tartı aletini ıskartaya çıkartıyordu.” şeklinde sürdürdü.

Açıklamalarına devam eden Varank, “Küçük esnafımız yaklaşık 150-200 lira değerindeki tartısını, unuttuğu için veya başka sebeplerle muayene ettirmediğinde bunun cezası 2 bin 101 lira. Bu durumda esnafımız, cezayı ödemek yerine yeni bir tartı alıyor. Elektrik, su sayacı, taksimetre gibi diğer ölçü aletlerinde de benzer bir tablo var.” Dedi.


Mustafa Varank, cezalardaki orantısızlık sebebiyle esnafın yeni borçlar ile karşılaştığını, bunun da milli servetimizin israf edilmesine yol açtığını bildirdi.

 Yazılı açıklamanın devamında, “TBMM’den geçen düzenleme ile hem kullanım dışı bırakılan ölçü aletlerinin ekonomiye kazandırılması hem de daha önce herhangi bir şekilde muayenesi yapılmamış ölçü aletlerinin kayıt altına alınarak bir defaya mahsus esnafın idari para cezasından muaf tutulması amaçlandı.” bilgisine yer verildi.


TBMM’nin gündeminden geçtikten sonra, 28 Şubat tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, Maden Kanunuyla  bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde (KHK) değişikliği öngören kanun ile birlikte, esnafın mağduriyetinin biraz da olsa giderilmesi amaçlanmıştı.

Bu süre uzatımı ile, hem esnafa kesilen orantısız idari para cezalarının, hemde unutarak ölçü aletlerinin bakımını yaptırmayanların mağduriyetlerinin önüne geçilmesi amaçlanmıştı.

Yalnız düzenlemede, pazar esnaflarının kullanmış oldukları tartılar ve akaryakıt istasyonlarında kullanılan sayaçlar için kesilecek cezalarda ayrıma gidilmesi söz konusu.

Peki, muafiyetten yararlanmak isteyen esnaf ne yapmalı?

Bu durumda esnafın, 28 Mayıs tarihine kadar Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının İl Müdürlüklerine veya herhangi bir yetkili muayene servisine başvurarak, kullandıkları ölçü aletlerinin muayenelerini yaptırmaları gerekecek.

Mevcut durumda neydi? Örneğin, pazardaki esnafın kullandığı terazilerin, kuyumcuların kullandığı hassas tartıların veya petrol istasyonlarındaki akaryakıt sayaçlarının, kanuna aykırılık durumlarında hepsine aynı idari para cezası uygulanıyordu. İşte, yapılan bu değişiklik ile bundan sonra ölçüt alınacak şey; aletlerin türleri, niteliği ve o aletle yapılan işlemlerin parasal değerleri olacak.

Saydığımız bu kriterler nezdinde en alt ve en üst limitler belirlendikten sonra artık daha adil bir ceza sisteminin hayata geçirilmesine çalışılacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.