Bakanlık kesenin ağzını açtı! Geçim sıkıntısı çekenlere 3.000 TL yardım ödemeleri başladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dar gelirli aileleri unutmadı! Kesenin ağzını açan bakanlık, maddi zorluk yaşayan ailelere hane başına 3.000 TL para yardımı gerçekleştirmeye başladı.

Bakanlık kesenin ağzını açtı! Geçim sıkıntısı çekenlere 3.000 TL yardım ödemeleri başladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gelir desteği ödemelerini sürdürüyor. Bakanlık, yoksul ve ihtiyaç sahiplerine ihtiyaçlarına göre sosyal yardımlarda bulunuyor. Kişi başına düşen gelire göre yapılan ikinci ödemeler ise bazen düzenli olarak her ay, bazen ise sadece bir kez ödeniyor. Geliriniz yeterli değilse Aile Bakanlığı'na başvurarak hemen maaş alabilirsiniz. Aile Bakanlığı'ndan son dakika sosyal yardım duyurusu az önce çıktı.

Aile Bakanlığı'ndan tüm yoksul, maddi ve muhtaç kişiler yaşam desteği almaktadır. Bakanlığın son dakika duyurusuna göre ihtiyaç sahipleri, e-devlet veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden başvuruda bulunarak Bakanlığın sosyal yardım ödemelerinden yararlanabilecek. Aile Bakanlığı tarafından düzenlenen destek ödemelerini almak isteyenler, başvuru formunu doldurduktan sonraki 10 gün içinde ödemelerini alacaklardır. Bakanlık hangi sosyal yardımları sağlıyor? Aile Bakanlığı'ndan alınan geçim yardımı kimlere ödenir? İşte detaylar...

tl.jpg

GELİR DURUMU ÖNEMLİ

Aile Bakanlığından sosyal destek almak için gelir durumu çok önemli Kişi başı hane geliri asgari ücretin üçte birinden az ise bakanlığa başvurarak destek alabilirsiniz. Başvuruda haneden bir kişinin başvurusu dikkate alınır. Yani aynı aileden sadece bir kişinin başvurması yeterlidir. Başvurunun değerlendirilmesi yaklaşık 10 gün sürer. Yani bugün başvuranlar ilk ödemeyi şubatta alabilirler.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na gelir desteği başvurusunda bulunabilmenin en önemli şartı kişi başına düşen hane gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olmasıdır. Bu ihtiyacı karşılayanlara ihtiyaçlarına göre yardım yapılır. Bu yardımların bir kısmı düzenli olmakla birlikte, bir kısmı bir defaya mahsus olmak üzere verilmektedir.

Mavi kart diğer hallerinin yanı sıra düzenli gelirinin olmamasından kaynaklanmaktadır. Tabii ki, engelli vatandaşların da bir engelli sağlık raporu olması gerekir.

tl-4.jpg

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Aile Bakanlığı yaşam desteği, E-devlet veya Aile Bakanlığına bağlı Destekleme ve Yardımlaşma Sandığı aracılığıyla talep edilebilir. Başvuru için e-ticaret numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız yeterlidir. Bireysel başvuru sahipleri Aile Bakanlığı'na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla başvuru yapabilirler.