BankalarBilgi Merkezi

Banka borç sorgulaması nasıl yapılır? E-devlet üzerinden kredi kartı borcu nasıl sorgulanır?

Birçok kişinin internetten araştırdığı banka ve kredi kartı borcu sorgulamasını hızlı bir şekilde yapmak istiyorsanız cevabını haberimizde bulabilirsiniz?

Banka borcunuzu ve kredi kartı borcunu sorgulamasını bankanıza giderek birebir olarak veya mobil bankacılık üzerinden yapabilirsiniz. Diğer yandan borç sorgulamasını e-devletten üzerinden de yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden banka borç sorgulama nasıl yapılır?

Günümüzde dijitalleşme ile birlikte birçok işlemleri internet üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. E-devlet ile birçok işlemi gerçekleştirebildiğimiz gibi kredi kartı borç bilgilerini de sorgulaması da yapılabilmektedir. “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmeti ile dilediğiniz sorgulamayı yapabilirsiniz.

15 Mart 2019’da e-devlet üzerinden kullanıma sunulan ile vatandaşlar artık,

  • Kredi Limit,
  • Borç Bilgileri ya da
  • Çek Bilgileri raporunu ayda bir defa ücretsiz alabilecektir.

E-devlet üzerinden banka borç sorgusu yapmak isteyen kullanıcılar, e-devlet kapısında yer alan kimlik doğrulama yöntemlerinden biri ile kimliklerini doğrulayıp sisteme giriş yaptıktan sonra, “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmetini seçerek, “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” sekmesine giriş yaparak talep oluşturmaları gerekmektedir.

Ardından bu talep Türkiye Bankalar Birliğine gelen talepler yoğunluğuna bağlı olacak şekilde 2 saat ile bir gün arasında hazırlanan rapor ile kullanıcıya SMS ile raporun hazır olduğuna ilişkin bilgi iletilecek.

Kullanıcılara SMS ile, hazırlanan raporu indirmek için kullanılacak “rapor şifresi” gönderilecek. Kullanıcı, ardından yeniden e-Devlet Kapısına giriş yapacak ve ardından Risk Merkezi Raporu Başvurusu hizmetini seçecek. Türkiye Bankalar Birliği’nin doğrulama ekranına yönlendirilen kullanıcılar, SMS ile gelen bu şifreyi ekrandaki ilgili yere girecek. Ardından talep ettiği raporu görebilecek.

Bu raporla birlikte vatandaşlar, tüm borçlarını ve varsa ödenmemiş olan faiz borçlarını görebilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu