BankalarEkonomiGündem

Banka Genel Müdürleri Bakan Nebati’ye uyarılarda bulundu

Dün banka Genel Müdürleri ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bir araya geldi. Banka Genel Müdürleri son gelişmelerin ardından Bakan Nebati’yi uyardı. İşte detaylar.

Dünya ve Türkiye ekonomisi zor bir süreçten geçiyor. Bir yandan yüksek enflasyon oranları bir yandan resesyon endişeleri. Ancak Türkiye’de bunların yanında yeni uygulanmaya başlanan Türkiye Ekonomi modeli ve bu modelin getirdiği sıkıntılar bulunuyor. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz indirimine giderken Bankacılık Düzenleme ve denetleme Kurumu (BDDK) ise kredi sıkılaştırmasına devam etti.

Banka Genel Müdürleri ve Nebati bir araya geldi

Türkiye ekonomisinde yaşanan bu son gelişmelerin ardından dün Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile banka Genel Müdürleri bir araya geldi. Toplantıya Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben katılırken Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu katılmadı. Toplantıda banka Genel Müdürleri menkul kıymet tutma zorunluluğu nedeniyle yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle Bakan Nebati’ye ‘sistemik risk yaratıldığı’ uyarısında bulunarak yüksek enflasyon ortamında düşük faizli Hazine kağıtlarını bilançoda tutmanın riskine dikkat çekti.

Öte yandan toplantıda TL mevduat toplamanın politika faizindeki indirimlerle birlikte daha da güçleştiğini belirtilirken Kur Korumalı Mevduat (KKM) faizinde düşüş yaşandığı için yatırımcının mevduata geçmesinin beklenmediğini dile getirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu