Banka Haberi 2023 - İhtiyacı olana 5443 TL destek! Nasıl başvurabiliyor?

İhtiyaç sahiplerine verilecek olan 5443 TL'ye nasıl başvuru yapılır ? Haberin detayında açıkladık..

Banka Haberi 2023 - İhtiyacı olana 5443 TL destek! Nasıl başvurabiliyor?

Geliri düşük ailelere 5443 lira arasında nakdi desteğin yolunu açan Aile Destek Programı'na başvurular sürüyor. Destekten daha uzun süre yararlanmak için başvuruyu geciktirmemek önem taşıyor. İşte bir yıl süren desteğin detayları...

Devlet, sosyal yardım şemsiyesini genişletti.50'ye yakın düzenli sosyal yardım programına bir yenisi daha eklendi.'Aile Destek Programı' ile ihtiyaç sahibi hanelere aylık 600 liraya varan nakdi desteğin yolu açıldı.Yeni program kapsamında ilk ödemeler yapılırken, başvurular da e-Devlet üzerinden alınmaya devam ediyor.

Destekten faydalanmak için tek şart hane içinde kişi başına düşen gelirin 1833 liradan az olması.

Başvuran aileler, Haziran 2022-Mayıs 2023 dönemi arasında, en fazla 12 aylık ödeme dönemi ile sınırlı olmak üzere, 5443 lira yardımdan yararlanabiliyor.

4 MİLYON HANEYİ KAPSAYACAK

Buna göre 4 milyon haneyi kapsayacak destekle ihtiyaç sahibi ailelere Destek için başvurular alınmaya devam ediliyor. Değerlendirme sonucunda hanelere gelir durumlarına göre 5443 varan karşılıksız nakit ödeme yapılacak.

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN

Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na yapılabiliyor. İhtiyaç sahibi herkes destekten yararlanabilecek. Daha önce hiçbir sosyal yardımdan faydalanmamış vatandaşlar da başvuru yapabilecek.

BAŞVURUDA HANGİ ŞARTLAR ARANIYOR?

Destekten yararlanabilmek için hanedeki kişi başına gelirin net asgari ücretin 3'te 1'inden yani 1.833 liradan az olması gerekiyor. 4 kişilik bir ailede 7 bin 300 liranın altında gelir varsa destekten yararlanılabilir. Program ilk açıklandığında net asgari ücret 4 bin 253 lira olduğundan kişi başı gelir şartı 1.417 liraydı.

TÜM BİREYLERİN GELİRLERİ DİKKATE ALINIYOR

Asgari ücretteki artış bu yardımı almayı da kolaylaştırdı. Gelir hesabında hanedeki tüm bireylerin maaş, ücret, yevmiye gibi gelirleri ile düzenli sosyal yardım gelirleri hesaplamaya dahil ediliyor. Ev arsa gibi gayrimenkullerde rayiç bedel 240'a, binek araba, kamyon gibi motorlu araçlarda rayiç bedel 120'ye bölünerek aylık hane gelirine katkısı bulunuyor. Yani gelir tespitinde tüm unsurlar değerlendiriliyor.

YENİDEN BAŞVURMAK MÜMKÜN

Gelir durumu nedeniyle Aile Destek Programı başvurusu reddedilen kişilerin sosyoekonomik durumlarının değişmesi ihtimaline istinaden kişilere söz konusu destek programı kapsamında yeniden başvuru yapılması imkanı tanınıyor.

HANE BAŞINA 5 BİN 400 TL İLE 7 BİN 200 TL ARASI DESTEK

Hane başına 450 lira ile 600 lira arasında destek verilecek. Hanelerin gelir düzeyine göre yıllık 5 bin 400 lira ila 7 bin 200 lira arasında destek verilmiş olacak. Gelir 1.833 liralık gelir şartından ne kadar azsa ödeme de o oranda artıyor.

DESTEK KAÇ KEZ VERİLECEK?

Destek 12 ay boyunca düzenli olarak verilecek.