BankalarBilgi Merkezi

Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır? E-devletten banka kara liste sorgulama nasıl yapılır?

Bu haberimizde banka kara liste sorgulama nasıl yapılır ve e-devlet üzerinden banka kara liste sorgulama nasıl yapılır sorusunu cevabını arayacağız. Öte yandan kara listeden nasıl çıkılır ve kara liste nedir kredi çekerken nasıl etkileri olur gibi soruların cevabını bankahaberi.com ekibi olarak sizler için araştırdık. Detaylar haberimizde.

Kara liste, kullandığımız ihtiyaç, taşıt gibi kredileri zamanında ödemeniz durumunda hakkınızda başlatılan yasal takibe verilen isimdir. Eğer ki ödemelerinizi 3 ay boyunca ödemezseniz kredi siciliniz bozulacak ve isminiz kara listeye eklenecektir.

Bankalar, kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi sicili geçmişini kontrol etmek için Kredi Kayıt Bürosu sistemine başvururlar. Kredi Kayıt Bürosu sisteminde banka ile işlem yapmış herkesin kaydı bulunmaktadır ve sistemde herkesin yaptığı işlemler sonucu oluşturulmuş puanları bulunmaktadır. Puanlar; kredi kartı kullanımı ve ödeme işlemi tutarlılığı, kredi borçlarını düzenli ödeme işlemleri gibi durumlar göz önünde bulundurularak verilmektedir. Kredi notunuzun düşük olmasının sebebi arasında kredi kartı borcu ödememe, üç defadan fazla asgari borç ödeme, kredilerin borçlarını aksatma gibi durumlar sayılabilir.

Kara Listede olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim?

 

Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kara listeye girmenize neden olacak durumlardan birkaçı şöyle:

  • Kredi ya da kredi kartı borcunun 3 ay ödenmemesi
  • Kredi ya da kredi kartı borçlarının düzensiz ödenmesi
  • Kredi ya da kredi kartı ödemelerine özen gösterilmemesi

Kara listede olup olamadığınızı öğrenmek için öğrenmek için birçok yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki çalıştığınız bankaya başvurarak kara listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

İkinci SMS ile öğrenebilirsiniz. Bunun için T.C. kimlik numaranız bir boşluk bırakıp doğum tarihinizi yazıp 1122’ye göndermeniz yeterlidir.

Üçüncü olarak ise e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden kara liste sorgulama yapabilmek için E-Devlet hesabınıza giriş yapınız. Giriş yaptıktan sonra “Türkiye Bankalar Birliği” hizmet sayfasına tıklayın. Türkiye Bankalar Birliği hizmet sayfasından “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” bölümüne geçiş yapın. Bu bölüm üzerinden kredi notu, risk durum sorgulama, kara liste sorgu gibi tüm bilgilere karşınıza çıkacaktır. Buradan gerekli sorgulamayı yapabilirsiniz.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Yasal takip süreci başlayan kredi ya da kredi kartı borcunuzu ödemeniz ardından 5 yıl sonra bankaların kara listesinden çıkılabilir.

NOT: Sicil affı durumlarında bu sürenin beklenmesi gerekmemektedir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu