EkonomiGündem

Banka promosyonları tartışması Kamu Denetçiliği Kurumuna taşındı

Bir süredir gündemi meşgul eden banka promosyonları konusu bir çalışanın başvurusu üzerine Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) taşındı. KDK, incelemeler sonucu nihai kararını verecek. İşte detaylar.

Temmuz ayı ile birlikte zam oranlarının netleşmesi ile birlikte çalışanlar ile bankalar arasından promosyon yarışı başladı. Bankalar bir taraftan emeklilere maaşlarını bankalarına taşıması için 7 bin TL’ye varan promosyon teklif ederken bir yandan da çalışanlarla bankalar arasındaki promosyon yarışı da devam ediyor. Adalet Bakanlığı gibi bazı devlet kurumları 25 bin TL’ye varan promosyon anlaşmasına imza attı. Polisler ile Vakıfbank arasındaki promosyon sarmalı ise devam ediyor.

Vakıfbank ile polisler arasındaki promosyon yarışı sürüyor

Banka promosyonu tartışması Kamu Denetçiliği Kurumuna taşındı

Öte yandan banka promosyonlarını düşük bulan kişiler ise haksızlığa uğradıklarını belirterek konuyu yargı mercilerine taşıyor. Geçtiğimiz günlerde bir kişinin banka promosyonlarına enflasyon oranları oranında artış yapılması istemi ile Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) başvurması üzerine KDK inceleme başlattı. Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) gerekli incelemeleri yapmasının ardından dava konusu olan kuruma konuyla ilgili görüşünü sunacak.

Banka promosyonlarına enflasyon düzenleme si yapılması için bir kişi KDK'ya başvurdu
Banka promosyonlarına enflasyon düzenleme si yapılması için bir kişi KDK’ya başvurdu

Ne olmuştu?

2021 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu ve birçok kurum ile bir banka arasında 3 yıllığına imzalanan ve süresi devam eden maaş promosyon sözleşmelerinin, enflasyon ve ekonomik gelişmeler nedeniyle yenilenmesi için KDK’ye başvurdu.

Başvuruda, banka ile yapılan promosyon protokolünde, 111 liranın aylık bedel olarak belirlendiği, bunun 3 yıllık karşılığı olan yaklaşık 4 bin liranın da çalışanlara peşin ödendiği belirtildi.

Sözleşmenin imzalanmasının ardından dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler sonucu enflasyon oranlarında artış yaşandığı ifade edilen başvuruda, banka promosyon tutarında da enflasyondaki artışa göre artış yapılması, çıkacak farkın protokolün bitiş tarihine kadar olan dönem için yapılacak hesaplamaya göre tek seferde çalışanlara yatırılması istendi.

Ayrıca banka maaş promosyon tutarlarında sürekli artış sağlanması amacıyla yaptığı başvurunun daha önce Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygun bulunmadığı belirtilen başvuruda, promosyon sözleşmelerinin bankalarca revize edilmemesi halinde tek taraflı olarak sözleşmenin feshedilmesinin kurumlara herhangi bir mali külfet getirmeyeceği savunuldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu