BankalarGündem
Trend

Bankalar kışın yaşanacak elektrik kesintilerine karşı önlem arayışında

Bankalar Rusya’nın enerjide yapacağı olası kesintiler sonrası yaşanabilecek olası elektrik kesintilerine karşı önlem arayışı içinde. Bazı bankalar evden çalışma uygulamasını tekrar hayata geçirmeyi düşünürken bazıları ise ofislerdeki sıcak suları kesmeyi düşünüyor. İş detaylar.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından başlayan yaptırım kararları bir enerji krizine doğru gidiyor. Enerjide büyük ölçüde Rusya’ya bağlı olan Avrupa ülkeleri kışın yaşanacak enerji krizine karşı çeşitli önlemleri daha şimdiden almaya başladı. Bazı ülkeler reklam billboard şıklarının süresini gece 10’a kadar sınırlarken bazıları ise sokak lambalarının yanma sürelerinde kısıntıya gidiyor. Öte yandan bankacılık sektörü de olası kesintilere karşı çeşitli aksiyonlar almaya hazırlanıyor. Özellikle Avrupalı finans devleri bu konuya büyük kafa yormaktalar.

Londra bankalarında Güney Afrika modeli

Londra bankaları ise kışın yaşanabilecek kesintilere karşı Güney Afrika modelini hayata geçirmeyi planlıyor. Zira Güney Afrika ülkelerinde gün içinde yaşanana sürekli elektrik kesintileri nedeniyle bankacılık sektörünün işleyişi engellememesi için kesilmez güç sistemleri ve dizel yakıtla çalışan jeneratörler kullanılıyor. Ayriyeten bankalar Londra çevresindeki şehirlerde geçici ofis kurma fikrini değerlendirdiği belirtiliyor.

Diğer yandan Bloomberg’in haberine göre, bankalar tarafından alınabilecek önlemler arasında evden çalışmanın özendirilmesi yer alıyor. Bir diğer Avrupa ülkesi olan Fransa ise kesintilerin önünü almak için ilk etapta evlerden, işyerlerinden ve yerel yönetimlerden enerji tüketiminin azaltılmasını isteyecek.

Almanya ise enerji sektörünün çökmesini önlemek için ülkenin doğalgaz devi Uniper SE’yi 29 milyar dolar karşılığında kamulaştırma kararı aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu