BankalarGündem

Bankalar üzerinde kur korumalı mevduat baskısı

Kur korumalı mevduatta hedefi tutturamayan bankalara ceza geliyor.Belirlenen hedefe ulaşamayan bankalara komisyon cezası verilecek.

Döviz kurlarındaki oynaklığa karşı hazine ve maliye bakanlığı tarafından uygulamaya konulan kur korumalı mevduat sistemiyle KKM’ye katılan gerçek ve tüzel kişilerin kur artışına karşı korunması amaçlanmıştı.Ancak sisteme istenilen katılım sağlanamamıştı.Bunun üzerine katılımı arttırmak için kolları sıvayan Hazine ve Maliye bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez bankası bir dizi yeni adımlar attı.

TCMB’ye yıllık yüzde 1.5’luk komisyon ödemesi yapacak

Kur koruma mevduat sistemine katılım arttırma kapsamında bankalar, döviz mevduatlarının yüzde 10’unu 15 Nisan, yüzde 20’sini ise 8 Temmuz’a kadar KKM hesabına çevirmezse TCMB’ye yıllık yüzde 1.5’luk komisyon ödemesi yapacak. Bu şartları yerine getiren bankalar komisyon ödemeyecek. Ayrıca bankaların ifade edilen oranları KKM’ye dönüştürmesi halinde, bu tutarlar TCMB tarafından belirlenen yüzde 25’lik zorunlu karşılık oranından muaf olacak.

hazine ve maliye bakanı nurettin nebati kur korumalı mevduat açıklaması

KKM 1 Nisan itibarıyla 695 milyar liraya ulaştı

Kur Korumalı Mevduat (KKM)  sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kur korumalı mevduat sisteminin 1 Nisan itibarıyla 695 milyar liraya ulaştığını kaydetti. Bakanın açıklamasına göre 23 Mart-1 Nisan tarihlerini kapsayan 10 günde KKM bakiyesi 99 milyar lira arttı. Buna göre dövize endeksli ve döviz mevduatın toplam mevduat içerisindeki payı yüzde 69’a ulaştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu