Akbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Kampanyası

Akbank'ın uygun faiz oranlı konut kredisi kampanyaları arasında öne çıkan Akbank Kentsel Dönüşüm Kredisi, 6306 say

Akbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Kampanyası
Akbank'ın uygun faiz oranlı konut kredisi kampanyaları arasında öne çıkan Akbank Kentsel Dönüşüm Kredisi, 6306 sayılı "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun" kapsamında bulunan riskli bölgelerdeki binaların yenilenmesi için müşterilerinin kullanımına sunduğu kredi türüdür. Söz konusu kanun maddesi uyarınca;  • Zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan, Bakanlık veya İdare tarafından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görüşü de alınarak belirlenen ve Bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan alanlar riskli alan olarak nitelendirilmektedir.

  • Ayrıca riskli yapı da riskli alan içinde veya dışında olup ekonomik ömrünü tamamlamış olan ya da yıkılma veya ağır hasar görme riski taşıdığı ilmî ve teknik verilere dayanılarak tespit edilen yapı olarak açıklanmıştır.


İlgili Kanun'da yer alan açıklamalar çerçevesinde, hak sahipleri kişilerin yeniden inşa edilecek konutları için Akbank üzerinden Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilmeleri mümkün olmaktadır. Söz konusu kredilerden yararlanmak isteyen Akbank müşterileri bankanın sunmuş olduğu uygun faiz oranlarının yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın sağlayacağı faiz desteğinden de faydalanabilmektedir.

Akbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Kampanyası Süreci Nasıldır?


Söz konusu kampanyadan yalnızca oturdukları binaları riskli alanda yer alan riskli bina sahipleri yararlanabilmektedir. Bu sebeple Akbank kanallarını kullanarak krediye başvuruda bulunmadan önce hak sahiplerinin kentsel dönüşüm kapsamına alınmasını istedikleri binalarının risk tespitini yaptırmaları gerekmektedir. Bu tür işlemler için bina sakinlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlara başvuruda bulunması gerekmektedir. Yetkili kuruluşlara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu aşamadan sonra izlenmesi gereken yol şu şekilde belirtilmiştir:

  • Yetkili kuruluştan alınan "Riskli Yapı Tespit Raporu" ile riskli olduğu belirlenen binalarda 2/3 oy çoğunluğu ile dönüşüm kararı alınır.

  • Hak sahiplerinin oy birliği ile müteahhit firma belirlenir ve firma arasında yapım sözleşmesi imzalanır.

  • Hak sahibi Akbank'a kentsel dönüşüm kredisi başvurusunda bulunur.


Kentsel Dönüşüm Kampanyasında Faiz Desteği / Kira Yardımı Ne Kadar?


6306 sayılı yasa kapsamında riskli bina tespit edilerek dönüşüme tabi tutulan binalardaki hak sahiplerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2012/3803 sayılı Bakanlar Kurulu kararınca faiz desteği verilecektir. Bakanlık tarafından yapılan kira yardımı en fazla 18 ay olmak kaydıyla ayda 600 TL'dir. Kat malikleri kira yardımı veya faiz desteği haklarından sadece birinden faydalanabilir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sağlanan konut ve işyerlerine özel faiz desteği şu şekildedir:

  • Bakanlık tarafından azami 125.000 TL'ye kadar faiz desteği sağlanacaktır.

  • Birden fazla bağımsız bölüme sahip olan hak sahipleri adına faiz desteği sağlanacak kredi tutarı azami 625.000 TL'dir.

  • Konut için yıllık %4 ve azami 120 ay vadede, işyeri için ise yıllık %3 ve azami 84 ay vadede faiz desteği sağlanmaktadır.


Kredi için Bakanlık tarafından ödenecek faiz desteği tutarı, aylık olarak müşterinin kredi taksit ödemesinin ardından, Akbank tarafından Bakanlıktan talep edilecek ve Bakanlıktan Akbank'a aktarılacak faiz desteği tutarı müşterinin hesabına virman yapılacaktır.

Akbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Özellikleri


Akbank tarafından hak sahibi müşterilere sunulan Kentsel Dönüşüm Kredisinin maksimum tutarı 125.000 TL'dir. Kredinin maksimum vade sayısı konutlarda 120 ay iken işyerlerinde 84 aydır. Müşterilere sunulan ödeme eşit taksitli ya da 2 yıla kadar sadece faiz ödemeli eşit taksitlidir. Akbank Kentsel Dönüşüm Kredisi oranı ise yapım sözleşmesinde belirtilen tutarın %100'ü, yeni konut ekspertiz değerinin %75'idir.
Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2019, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER