ATM'lerde Yeni Dönem! Ücretli Para Çekme Başladı

Türkiye bankacılık sektöründe en çok kullanılan araçlardan biri olan ATM hizmetinde yeni döneme giriliyor. ATM'lerde belirlenen limit üzerinde para çekimlerinden ücret alınacak! İşte yeni döneme ilişkin detaylar...

ATM'lerde Yeni Dönem! Ücretli Para Çekme Başladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Para Politikaları Kurulu toplantılarında aldığı politika faizinde indirim kararı almasının ardından Türkiye'de faaliyet gösteren bankalar, kredi faiz oranlarında indirim yapmak durumunda kalmıştı. Konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredilerinde uygulanan faiz oranlarında ciddi indirimler yapan ve bu sebeple gelirlerinde kayıplar yaşayan bankalar, farklı kalemlerde yeni masraflar çıkararak müşterilerinden ekstra gelir elde etmeye başladı. Faiz gelirlerinin düşmesinin ardından yeni üretilen uygulamalardan biri de herhangi bir yasal dayanağı olmamasına rağmen ATM'lerden "limit üstü para çekim ücreti" adı altında ücret almaya başlaması olarak görüldü.

Limit Üstü Para Çekim Ücreti

Türkiye bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren kamu ve özel bankalar, müşterilerine sundukları bankacılık hizmetlerinde yeni masraf kalemleri çıkarmaya devam ediyor. Para çekme, para yatırma, havale ve kart işlemleri gibi sayısız bankacılık işleminin hızlı ve pratik bir şekilde yapılmasını sağlayan ATM'lerden nakit çekiminde ücretli dönem başlatıldı. Banka müşterileri, müşterisi oldukları bankanın kendi ATM'sinden olsa dahi, belirlenen limitin üzerinde nakit çekme taleplerinde ücret kesintisi ödemek zorunda kalıyor.

Her ne kadar bankadan bankaya göre değişiklik gösterse de ATM'lerden nakit çekim yapmak durumunda olan müşteriler, 3 TL'den 6 TL'ye kadar değişen rakamlarda "Limit üstü para çekim ücreti" ödemek zorunda kalıyor. Vatandaşların büyük bir çoğunluğu yasal olmayan bu düzenlemeden haberdar olmasa da bu ücreti ödemek zorunda olan ve bu yüzden BDDK'ya şikayetlerini ileten müşterilerin sayısı da giderek artıyor.

Uygulama Yasal Değil

Bu durumun pek çok özel banka tarafından yaygınlaşmasının ardından vatandaşların büyük tepkisine neden olan nakit çekiminde limit üstünden alınan ücretler, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nu (BDDK) harekete geçirdi. Ekim 2019 tarihinde BDDK tarafından çıkarılan tebliğ kapsamına uymayan işlem masrafları, bankalar ile kurumu karşı karşıya getirdi. Bankalar, 2013 yılında çıkarılan 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 4. maddesinin 3. fıkrasına dayanılarak hazırlanan düzenlemeye aykırı olarak sadece limit belirlemeleri gerekirken müşterilerinden limit üstü ücret talep ediyorlar.

Bankacılık alanında uygulamada olan mevcut yasalara göre, bankaların ATM makinelerinden para çekmede limit koyma hakkı bulunuyor. Fakat bu limitin üstünde para çekim işlemlerinde ücret talep etme gibi bir hakları bulunmuyor.

Hangi Banka Kaç Lira Ücret Kesiyor?

  • Akbank 1500 lira üstü çekimde 5 TL
  • İş Bankası 2 bin lira üstü çekimde 5 TL
  • Garanti BBVA 2 bin lira üstü çekimde 6 TL
  • Denizbank 1500 lira üstü çekimde 6 TL
  • ING limit üstü çekimde 5 TL
  • QNB Finansbank 1500 lira üstü çekimde 4 TL
  • Şekerbank 1500 lira üstü çekimde 4,76 TL
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mevlut.akkul
Mevlut.akkul - 4 ay Önce

Bende.kuyra.girer.o.ucreti.vermem

SIRADAKİ HABER